Pogledaj jedan post
Old 18.01.2012., 19:00   #59
Quote:
Corney kaže: Pogledaj post
Molim pojašnjenje od iskusnih....Znači, ako mi duguju 57000 kn i sve je tuženo, spor je dobiven, ali je firma otišla u stečaj, nema se od čega naplatiti, sad ta firma više i ne postoji, meni više od 10 godina visi tih 57000 kn, ja to ne mogu otpisati a da si ne povećam osnovicu za PD? Iako je tih 57000 (bez PDV-a) bilo prihod te 2000. godine, iako je plaćen PD na taj iznos te 2000. godine, iako je plaćen PDV 2000. godine, koji meni nije nikad uplaćen, da bi to zatvorila 12 godina poslije, moram na sve to ponovo platiti PD? Molim vas da mi objasnite, jesam li dobro shvatila? Oba poduzeća su d.o.o.

Utuženo je, znači da su poduzete sve radnje dobrog gospodarstvenika da zaštiti svoju imovinu (u ovom slučaju potraživanje). To je različit slučaj od onog opisanog u ranijim primjerima. Tamo se radilo o potraživanjima za koja se nisu i neće pokretati tužbe. Razlog je što tužba nema smisla za tako malo potraživanje, jer guta dodatnog novca, a naplativost je upitna.

Čim je utuženo, dopušteni je trošak.
Međutim, već ranije je trebalo ispraviti potraživanje na osnovi činjenice da je pokrenuta tužba, pa bi trebalo provjeriti, ne u knjigovodstvu, jer bi trag ostao zapisan, nego u PD obrascima ranijih godina, da nije slučajno već ispravljana osnovica.
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom