Pogledaj jedan post
Old 17.06.2008., 22:56   #19
Quote:
utisana kaže: Pogledaj post
I mene ta podrucja interesiraju.
Upravo sam pocela citati knjigu Makrobiotika.
Polako je gustam.
"Makrobiotika" Michija Kushija je kao što znaš, temeljno djelo makrobiotike. Ona je po meni primarno teološko-filozofska knjiga, a manje prehrambeno-nutricionistička.
U nekim pojednostima i interpretaciji univerzalnih sila se baš i ne slažem s Kushijem, pogotovo što se tiče ograničavanja hrane na gotovo isključivo onu biljnog podrijetla. S druge strane, kad se promatra ovu neuravnoteženost svijeta koji nas okružuje, onda je potrebna ovakva, nazovimo ju drastična interpretacija prehrane da bi nas koliko-toliko uravnotežila i navela nas na razmišljanje o nama samima.

Očito je da je Kushi puno toga uzeo iz japanskih i kineskih učenja i da je na njega utjecao niz djela, pogotovo zen budizma i taoizma. To su mu na kraju krajeva i zamjerali neki Japanci, to da je previše toga otkrio zapadu i zato dugo vremena nije bio omiljen u Japanu. Danas se stvari dakako mijenjaju na bolje, iako je klasičnoj makrobiotičkoj jednostavnoj prehrani gotovo pa odzvonilo u svijetu. Ipak, zbog svoje iznimne vrijednosti u možemo to nazvati "šok makrobiotičkoj promjeni prehrane", koja zaustavlja većinu tumora, tradicionalna makrobiotička prehrana kao što je ona kakva je prikazana u Kushijevoj knjizi ima vrijedno mjesto u liječenju čovjeka od opakih bolesti.

Svakako knjiga za preporučiti. Nemoj sve uzeti doslovce, ali o svemu što kaže dobro porazmisli. Knjiga je puno duboke i drevne mudrosti jednog svijeta koji je danas skoro pa zaboravljen.
__________________
"This is the true joy in life, the being used for a purpose recognized by yourself as a mighty one; the being a force of Nature instead of a feverish selfish little clod of ailments and grievances complaining that the world will not devote itself to making you happy. - Shaw, G. B."
MoW is offline  
Odgovori s citatom