Pogledaj jedan post
Old 19.12.2010., 13:15   #96
Kada se raspravlja o monetarnoj ulozi zlata i srebra treba reći par stvari.
Moja osnovna definicija monetarnog metala,a to je samo "moje skromno mišljenje",je ono što omogućuje sustav da se zadrži na okupu.Hoće li samo zlato koje je za veliku većinu skupo biti samo u mogućnosti da održi sustav?Moje je mišljenje da neće jer je u najvećem broju slučajeva nedostupno velikoj većini tržišta.Jednostavno velika većina zlata dolazi u "većim apoenima".Kada tržište uvidi da mu je zlato nedostupno okrenuti će se srebru.I onda neće biti važno kolika je cijena,ako je ona dostupna i neće biti važno što je srebro industrijski metal i što mu ukupna količina u sustavu pada jer će biti jedino važno braniti se od inflacije i gubitka kupovne moći.Taj je zakon jači.
Ljudi će u toj situaciji po meni postupiti po instiktu,a ne po logici...
Tako da je sada za zlato otegotna okolnost "relativna skupoća" i nemogućnost da se "plasira".Jednostavno nemoguće je toliko klackalicu nagnuti na jednu stranu i toliko bogatstva odliti,a da svi oni koji su na drugoj strani sjede skrštenih ruku.A ljudi ne vole kada im se zaslužena imovina i nezaslužene privilegije ukidaju.Toliko bi trebalo biti vidljivo.
Tako da je po meni upravo srebro među ostalim ono koje može uravnotežiti stvar.Ne uvaži li se ovaj ipak balansiraniji pristup zlato bi se moglo naći u problemu...
Ako ne postoji druga strana jednadžbe,druga strana u trgovini nemoguće je uspostaviti sustav koji će funkcionirati,nastupa "loss of confidence".
Dakle nije "zlato" samo ono što je u fizičkom smislu zlato već ono što omogućuje da sustav funkcionira.
Negiranje srebra kao monetarnog metala je ustvari poželjno jer spušta cijenu...
Inzistirati sada samo na zlatu,to je prikriveno kao do sada inzistirati samo na dolaru.Da smo dosada osim dolara kao rezervne valute imali i njemačku marku,euro,švicarski franak ili bilo koju drugu valutu ne bi nastale ili bi daleko teže nastale ovolike disproporcije i neravnoteže i ne bi bili ovoliki deficiti i dugovi,a samim tim bogatstvo bi bilo ravnomjernije raspoređeno i trgovina puna zdravija,na puno više čvrstih stupova bi sve počivalo jer bi većina birala solidniju valutu.Tržišna utakmica...a i nema mrdanja s deficitima i inflacijom.
Tako da je na neki način zlatni standard i njegovo ukidanje prokrijumčario ovu inflaciju i korupciju jer je dolar ostao svjetska rezervna valuta,iako su svi bili vezani ustvari ne na dolar nego na zlato.I tu je srebro po meni lijek ili jedan od lijekova,i u stvarnom i prenesenom značenju.
Nikad,ama baš nikad nije dobro imati back up plan,ako ne prođe plan a i biti bez "regulatornog mehanizma povratne sprege",ako već pričamo o slobodnom tržištu...To bi trebalo vrijediti za oba metala podjednako.
Čemu uopće bilo što objašnjavati,pustimo tržištu da izregulira cijenu srebra i zlata...i što je novac.
Ostalo se može objesiti mačku o rep,pa i sve ovo ovdje napisano.
mizuzul is offline  
Odgovori s citatom