Tema: Fondovi
Pogledaj jedan post
Old 08.10.2017., 15:14   #3227
Druže prvo trebaš poći od osnova, jer vidim da miješaš pojmove.
S&P500 je index najvećih USA firmih.
Vanguard nije index već firma koja prodaje fondove i ETF-ove koje prate index.
Dakle nauči šta je burzovni index, šta je otvoreni fond, a šta ETF.
Sve ovo imaš i na hrvatskom.

Pored Vanguarda imas SPDR, BlackRock, Schwab, Fidelity, Deutsche Bank, .... i mnogi drugi.

Ti samo trebaš vidjeti od koje firme ti ETF najviše odgovara.
Kriteriji su cijena, likvidnost, dostupnost, ....
Ja nemam Vanguardovih ETF-ova, iako smatram da je Vanguard super, ali mi drugi ponuđači ETF-ova vise odgovaraju.
Mozda ce sutra biti drugacije, to ti je isto kao kod auta,netko voli Mercedes,netko BMW, Audi, sve je to u pet deka, ali se moraš odlučiti.

Ima još indeksa osim S&P500, imas Nasdaq, imas DAX koji je europski, dok su ova dva američka,zatim MSCI World,... i puno,puno drugi.

Pošto si iz EU trebaš znat da ako ulažeš u USA da ovisiš i o dolaru, ako ulažeš u DAX da si ovisan o euru, ...,imaš i azijskih indeksa, britanskih, švicarskih(franak).

OTP banka ima indeksni fond koji prati Crobex na ZSE, to si mogao vidjeti na hrportfolio.hr

Opet te pitam jesi li pročitao prethodnu stranicu, tamo sam spomenuo optimtrader.

Pogledaj da li bi ti oni odgovarali.

Za zadaću ti dajem da skreneš pažnju na poreze, domaće i strane, jer porezi imaju velik utjecaj na rezultat investiranja.

Ja sam preko godini dana proučavao i čitao, znam svašta, ali vjerovatno još ne znam mnogo toga.
mendi is offline  
Odgovori s citatom