Pogledaj jedan post
Old 30.01.2007., 01:01   #22
Quote:
turbododo kaže: Pogledaj post


Bio sam prije dvije godine u Kotoru u privatnom smještaju u miješanoj starosjedilačkoj porodici kao što je tvoja i gazdarica mi je, kad smo pričali o sličnim temama, rekla da joj je Dalmacija bliža od "prave" Crne Gore jer taj identitet tamo postoji više vjekova što ima logike.
A na svoje uši sam čuo kako stanovnici Cetinja i Njeguša Bokelje nazivaju Dalmatincima (isto kao što netko iz Karlovca tako naziva stanovnika Zadra).
Je, tako se osjećaju/mo. Ja bih rekla da mi je Dalmacija bliža, ali se ne bih nazvala Dalmatinkom. Da, nazivaju nas Dalmatincima, al ono...kao..ne da jesmo Dalmatinci nego smo kao oni, više, češće, u tom smislu.
Moje babe, obije, i svi stariji ljudi koje znam, da su starosjedioci, kad god bi se išlo na Cetinje npr, ili u Podgoricu ili bilo gdje van Boke, govorile su "u Crnu Goru". Ne bi rekle "otišao je u Pogdoricu" već baš tako "otišao je u Crnu Goru".

Da, a zovu nas još i "Lacmani", "Latini", kao pogrdno i posprdno, al ne toliko da te želi vrijeđat..nego tako malo...

Mi mlađi smo ipak rođeni u Boki koja je dio Crne Gore, i najbliži negdje (Kotoranima pogotovu) su Cetinjani, al općenito osjećaju se razlike, naravno, koje se uostalom i vole ili makar prihvaćaju (ok, kako ko, i kako koji dio Cg) jer znače raznolikost, a to je....veselo, recimo Uglavnom, više je (Crnu Goru), da kažem, "percipiramo" nego što su to starije generacije mogle i htjele. Zato ih i ima koji će se ipak izjasniti kao Crnogorci.
bema is offline  
Odgovori s citatom