Pogledaj jedan post
Old 12.05.2014., 10:14   #22
Quote:
pink5 kaže: Pogledaj post
također.. Čekamo nekog stručnjaka da se nam objasni tu misteriju sa gradivom

I da, sad kad smo bili na testiranju, od njih 8 nitko ne zna čitati, tako da me zanima i taj misterij sve djece koja znaju čitati kad krenu u školu.
Evo ukratko jer nije baš tema:

- ne znaju sva djeca čitati kad krenu u školu, ali bi bilo jaaako poželjno da znaju prepoznati prvi i zadnji glas u riječi i/ili već da znaju glasovnu analizu i sintezu (rastaviti riječ na glasove, a od glasova spojiti riječ- sve na bazi slušanja, ne treba se znati ni slovo napisat ali bi bio dobro da to ČUJU)

- Za deblje i tanje knjige ne bi mogla ništa reći, činjenica je da se mnoge knjige mogu ostaviti u školi (ako učiteljica tak organizira, npr. zbirke zadataka ili radne bilježnice) i da dijete ne vuče svaki dan sve već po rasporedu kak bi i trebalo. Isto je činjenica da neki roditelji ni ne pogledaju u te torbe a kamoli da stave samo knjige po rasporedu pa dijete svaki dan vuče i glazbeni i prirodu i vjeronauk koje nema svaki dan jer je "tak jednostavnije" i "ništa ne može zaboravit"

- Gradivo je skraćeno u odnosu na to kad smo mi išli u školu (npr. mi smo učili o proljeću puno više sati nego sada šo uče prvaši, znači i više pojmova je trebalo usvojit--npr. Proljeće u vrtu, Proljeće u voćnjaku, Proljeće u šumi, Proljeće u vinogradu, Vremenske prilike i rad ljudi, Životinje u proljeće....danas su to dvije nastavne jedinice... ima toga naravno još u drugim predmetima)

- Djeca su drugačija nego prije- govori se o Z generaciji(možete malo proguglati značenje da ne odem u širinu) - okolina u kojoj rastu je drugačija,drugačije su okolnosti u kojima rastu.

-o nošenju teških torbi ne bi- činjenica je da su teške, no sjećam se da je i moja kad sam bila u školu bila teška, još kad se natovare šlape i tjelesni pucala je po šavovima....definitivno bi se trebalo na tom radit. Ok , ima i onih torbi kaj se vuku, koliko su praktične...hm.

Ovo za odgodu- mislim da bi se uz neku intelektualnu zrelost trebala jako gledati i emocionalna zrelost. Čak bi ona, po mom mišljenju, trebala biti presudna kad se gleda treba li odgoda ili ne. Nekoj djeci ta jedna godina puno znači u smislu da "dozru", osamostale se, malo bolje razviju socijalne vještine i shvate što je zapravo škola. Imam u razredu dijete koje je sad, pred kraj prvog razreda, tek shvatilo kaj je škola. Do sad je bila na razini petgodišnjaka, čak i četvorogodišnjaka usudila bih se reći. Velika muka za nju i za roditelje da savlada školski program. Jednostavno nije bila zrela.

usput...nisam stručnjak, samo radim u školi
nightfall is offline  
Odgovori s citatom