Pogledaj jedan post
Old 09.07.2013., 22:35   #35
Quote:
trokut kaže: Pogledaj post
U zakonu o fiskalizaciji i dalje kao ispravan način stoji izdavanje računa za predujam a zatim, prije izdavanja konačnog računa, i izdavanje storno računa za predujam. Jer, predujam se može platiti i načinom plaćanja koji podliježe fiskalizaciji.

Ako se po ovim novim pravilima, izdaje konačni fiskalni račun, koji će se to iznosi poslati Internetom u porezni upravu? Umanjeni za dio uplate i pripadajući dio umanjenog poreza? Ako da, što će pisati u stopi tog poreza? 13.28%?

Mislim da je stvarno onaj tko je ovakav način stavio u pravilnik, bio umoran kada je to napravio, i da će to popraviti.
Prvo si me jako razveselio s ovim što si napisao, ali je radost bila kratka.
Ja ću napisati što sam zaključila, a neka onda netko sve što budem krivo napisala ispravi, a ja ću ga drage volje poslušati, jer bi me to više razveselilo nego tekst u nastavku:
- zakon o fiskalizaciji i pravilnik ne spominju račun za predujam (nažalost)

- mjesta gdje se spominje predujam su brošura porezne uprave i na stranicama porezne uprave, u najčešćim pitanjima i to ovako:

Kako postupati kod računa za predujam naplaćenog u gotovini?
U smislu odredbi Zakona o porezu na dodanu vrijednost za primljeni predujam porezni obveznik mora ispostaviti račun za predujam, za koji se u smislu odredbi Zakona o fiskalizaciji u prometu gotovinom, mora provesti postupak fiskalizacije, ako je naplaćen sredstvima koja se smatraju gotovinom (novčanice, čekovi, kartice). Nakon što će isporuka biti obavljena porezni obveznik treba, sukladno odredbama Zakona o porezu na dodanu vrijednost, ispostaviti račun u kojem se zaračunava cjelokupna isporuka dobra odnosno obavljena usluga, a račun za predujam se poništava (stornira). Kako se u smislu odredbi čl. 24 Zakona o fiskalizaciji u prometu gotovinom, sve obveze propisane za izdavanje računa odgovarajući primjenjuju i kod izdavanja računa za storniranje računa (sadržaj, broj), to konkretno znači da treba fiskalizirati (i knjigovodstveno evidentirati) sva 3 dokumenta: račun za predujam, račun za storniranje računa predujma (s negativnim iznosima) te novi račun za isporuku dobra odnosno obavljenu uslugu. Pri tome svaki dokument ima svoj (novi) redni broj računa, sukladno pravilima slijednosti koje utvrđujete svojim internim aktom.



Zaključila sam da su se u objašnjenju držali starog Zakona o PDV-u koji nije na snazi već tjedan dana.
I što sad? Hoćemo li nastaviti raditi kao i dosad, jer smo se prilagodili fiskalizaciji nedavno (uz dovoljno učinjenih troškova) ili moramo mijenjati sve: i fiskalizaciju i predujmove? Pretpostavljam da ćemo od svih savjetodavnih kuća dobiti odgovor da to nije neki problem.
Čak nisam ni ljuta, tužna sam!
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom