Pogledaj jedan post
Old 27.10.2006., 03:31   #7
Vidim da Strma dobro barata tematikom i drago mi je vidjeti da ima takvih predstavnika.
Nadodao bih. Kad se predstavniku stanara plaća naknada preko računa pričuve (preko GSKG) onda se po zakonu moraju platiti i svi doprinosi (staž i mirovinsko) na primanja. To podiže neto cijenu za 103%. Puno, ali zakon je zakon.
Struja stubišta se vrlo jednostavno može plaćati iz pričuve. Ide se kod gosp. Buk.... u Savsku 1, napiše se zahtjev i vaši računi za struju stižu njima, a oni s vašeg računa uplaćuju elektri.
Kod vode je isto jednostavno. Vodovod šalje uplatnice za svaki stan pojedinačno. Naravno, ima podatke članova kućanstva (koje mu dostavi predstavnik) i zajedničku potrošnju vode podijeli pravedno na broj stanara.

Dobro je znati. Ako upravitelj vrši isplatu predstaviku, ako plaća iz pričuve zajedničku struju, ako isplaćuje bilo što redovito svaki mjesec, on za to UZIMA NAKNADU. Da, pored svoje naknade za upravljanje zgradom, dodatno sebi uzima postotak pa isplatama.
I to je sve PO ZAKONU. A u ugovoru se to skriva pod pojmom "naknada za pogonske troškove" (kao da upravlja lokomotivom, a ne zgradom).
Kod nas je za isplatu naknade predstaviku htio uzeti (oteti) 10%. Kao, to im je uobičajeno, pa ako prođe-prođe??? Od svakog bruto iznosa 10%???
Na sreću, da se s njima pregovarati pa taj postotak skinu na 5%, a vjerujem da bi išlo još niže. Nisam imao volje...a i bio sam zadovoljan s ovim rezultatom. Isto je i sa strujom.

I još informacija o neplatišama. Postoji pravna služba pri GSKG (i kod drugih upravitelja, naravno) koja radovito svake godine utuži neplatiše. I onda postupak traje i traje, pa ovrha, pa nema nikoga doma i tako redom.
Čak postoji i način da se odgodi plaćanje duga ako predstavnik potpiše za osobu koja je dužna. On time daje nekakvo jamstvo da će dug biti plaćen u obrocima. Time GSKG sebi skida s vrata sporove s dužnicima ( ko da je njih i briga za naš novac), dužnik se zadovoljno smije i nada se zastari, a "naivni" predstavnik ........možda i on ima neke koristi. Tko zna???

E baš se raspisah, nadam se da ste imali volje pročitati do kraja.
I kao što kaže Strma - "nadam se da sam pomogao :-)"
__________________
Ako već moraš napraviti korak unazad, važno je nakon toga ići barem dva naprijed.
lbucar is offline  
Odgovori s citatom