Pogledaj jedan post
Old 17.06.2011., 01:40   #1163
Ma i čakavski je minimiziran, osim možda malo na sjeveru, ali kako je razlika južnog čakavskog i štokavskog fluidna, mnogi splitski govor doživljavaju kao čakavski, iako nema veze sa čakavskim.

Ljudi jezik doživljavaju površno, misle da je bitno kaže li se plahta ili lancun, a ne zapažaju da su naglasci u Vilo moja sasvim drugačiji nego što se govori u Splitu ili Trogiru.

Još je davno predloženo da se naprave lokalne zagrebačke novine na kajkavskom. Čakavski ima bar Besedu jednom tjedno. Zašto to nema kajkavski?

No i "jezikoslovci" i "škole" su krivi. Prosječni građanin smatra da je zadaća jezikoslovaca da objasne ljudima kako pravilno govoriti. Postali smo kao Amerikanci -- bitno je da znaš spelling, nema veze ako pišem gluposti dok su ti č/ć i ije/je na mjestu. Ono malo što se jezikoslovci oglašavaju u medijima (ja nisam jezikoslovac!) govore o pravopisu, tuđicama, ugrozama, zakonu o jeziku, pismenosti što su sve površne stvari.

I naša draga Mati Crkva ima svoj dio u tome. Meni npr. nikad nije bilo jasno zašto se njihov obred zove "misa" kad svi to zovu maša ili meša (što je davno posuđeno iz vulg. lat.)
__________________
Nisam lingvist! • daj Pravu šapuMa sigurno!

Zadnje uređivanje Daniel.N : 17.06.2011. at 01:48.
Daniel.N is offline  
Odgovori s citatom