Pogledaj jedan post
Old 09.12.2005., 13:32   #38
Quote:
violent_femmes9 kaže:
pa ne znaci skoro nista, osim indiciju da bi trebalo provjeriti i izolirati te uzgojiti te bakterije, ako su tu

to je preliminarna pretraga, radi se iz uzorka urina uzetog u nesterilnu posudu, skupa s ostalim parametrima koji se gledaju "otprilike", tj. uz pomoc test-trake (npr. prisustvo glukoze, ketonskih tijela, krvi, proteina)

test-traka ima i indikator za prisutnost nitrita, oni su prisutni ukoliko postoje neke bakterije koje prevode nitrate (inace normalno prisutne u svakom urinu) u nitrite. ako su nitriti pozitivni, onda pogotovo sumnjamo na bakterije, makar negativni nitriti ne znace nuzno da bakterija nema - koliko ja znam. mozda grijesim.

ono sto ne znam je sljedece: na osnovu cega pisu opise poput "dosta bakterija"? cini mi se samo na osnovu izgleda urina. a on moze biti sumnjiv i zbog stvari koje nemaju veze s bakterijama.
nitriti se gledaju preko test trake, znači postoji pozitivni i negativni nalaz. nakon toga se radi sediment urina gdje se pod mikroskopom gleda da li ima krvnih stanica, i kojih (eritrociti, leukociti), epitelnih stanica, bakterija i sluzi. to je vrlo subjektivan nalaz, ovisi o oku laboranta, iskustvu i kvaliteti izrade sedimenta. uobičajeni su izrazi nešto, malo, dosta i mnoštvo (bakterija, stanica, sluzi...).
isto tako mogu biti prisutne bakterije i ako su nitriti negativni i urinokultura negativna.
magriz is offline  
Odgovori s citatom