Pogledaj jedan post
Old 27.11.2017., 14:46   #8
Quote:
Klosta kaže: Pogledaj post
Nedavno sam uradila jedan test koji mjeri neurotipične i neurodivergentne crte, i ispao mi je neubičajeno visok rezultat za ove potonje.
Koliko sam bila iznenađena, toliko i nisam jer sam oduvijek imala osjećaj da je nešto s mojim mozgom..naopako.


Evo testa za one koje zanima.
Može li ovo biti indikator ADHD-a, ili bipolarnog? Kako tačno da protumačim ovaj neočekivano visok rezultat, obzirom da ne ispunjavam kriterije za autizam? (cca 110 za neurodiverse traits)
Šta je vama ispalo?
Za kakve vrste poremećaja se veže neurodiverzitet?
(U PDFu dobijete detaljnije rezultate)
Odlična tema i vrlo zanimljiva problematika. Iako, mislim da je pogrešno ovakve testove koristiti u potrazi za svojim poremećajem. Pojmovi neurotipičnosti i neurodiverziteta smišljeni su upravo zato da bi se pokušala zaustaviti (ili barem umanjiti) patologizacija ljudi koji funkcioniraju različito od većine. Znači, u toj paradigmi nisi 'bolestan', 'poremećen' ili 'lud' ako imaš npr., ADHD. Niti bi se od istoga trebao liječiti (s time da možeš ako hoćeš).

Riječ 'neurotipičan' možemo usporediti sa rječju 'heteroseksualac'. Prije nego što je ona ušla u upotrebu, oni koji su osjećali privlačnost samo prema suprotnom spolu sebe su nazivali 'normalnima'. I to je bilo malo uvredljivo za homosekusalce i biseksualce jer je po tome ispadalo da oni nisu normalni, odnosno da su devijantni, perverzni, griješni itd. Uvođenje pojma 'heteroseksualac' nije prošlo bez teškoća - mnogi su ga smatrali glupim i nepotrebnim. Ali eto, ušao je u upotrebu i sada nikome više nije problem reći 'ja sam heteroseksualac', dok je isprva bilo 'ma nisam ja nikakav heteroseksualac, ja sam normalan'.

Pokret neurodiverziteta krenuo je iz krugova autista i aspija i članova njihovih obitelji koji su smatrali da takav ustroj mozga nije nikakva bolest nego normalna genetska varijacija. Kao boja očiju, kose, visina i druge fizičke karakteristike. Poslije se proširio na ADHD, disleksiju, bipolar, itd. Paralelno s tim procesom zbivalo se formiranje virtualnih zajednica koje okupljaju ljude koji čuju glasove, imaju disocijativni poremećaj identiteta itd. Dako da je internet postao vrlo, vrlo neurodivergentan.

Što se tiče tvog konkretnog slučaja, mislim da bi 'problem' mogao biti u psihološkom tipu (po MBTI-ju), hipersenzitivnosti (HSP) a možda i neusklađenosti između kognitivne i emotivne empatije (često kod Aspija).
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom