Tema: Mentalizam
Pogledaj jedan post
Old 18.03.2013., 11:44   #18
Quote:
Leonard Orr kaže: Pogledaj post
Praksa da ali ne praksa koja nema nikakvog sistema, nema nikakvih tehnika i nikakvih uputa ljudi koji su to nekada prije nas radili..
Postoji gomila drugih vještina i tradicija kojima je promatranje takodjer temelj i osnova za napredak, ali što nakon toga ?
Samim promatranjem nećeš postati mentalista niti za sebe možeš izjaviti da išta znaš o mentalizmu, eventualno ćeš postati čovjek koji mnogo promatra i koji zna uocavati stvari općenito..
Sac spomenu vec Eriksona i koliko je samostalno napravio. Zatim, govoris o ajurvedskim lijecnicima par postova prije. Dodstupne su danas svima knjige teorije po kojima se radi, ali ja sam bio kod jednog koji mi je u 5 minuta bez da je pogledao ista osim pulsa dao precizniju diagnozu nego mjeseci pretraga po bolnicama. Ali sam bio kod jednoga (isto formalno skolovani indijac) koji to nije mogao u dva sata svih mogucih (ukljucujuci i pulsnu) aju diagnostika.

Puno tu igraju iskustvo i intuicija (koja je opet dosta vezana na iskustvo). Tako da je tesko reci u kojoj mjeri na nesto utice znanje i informacija, a u kojoj osobno istrazivanje. Na osnovu ovog drugog je moguce nesto razviti i bez prvog, no prvo sigurno moze pomoci i skratiti vrijeme (ali i ograniciti i ukalupiti). Slicno sa glazbom, u formalnom skolovanju mozes napredovati, ali se mozes i bitno ograniciti. Neko pak nauci vrhunski svirati bez jednog sata, sve po sluhu...

Inace stvarno ne treba previse mistificirati jer su ljudi daleko naivnija stvorenja nego sto to mislimo.

Prosli vikend je u Opatiji bio sajam ezoterije i isao sam na jedno predavanje. Nevjerojatnu losu razinu prevare za koju nisam mislio da ce vise od par ljudi popusiti je nadmasila samo nevjerojatna naivnost publike koja ju je zaista u velikom broju i popusila.

Zena je bila prilicno losa, nije uopce nesto posebno napredno i suptilno izvodila, doslovno je laprdala bezveze, davala pogresne osnovne informacije o temi o kojoj je govorila, nabacivala se smjesno providnim cold readingom i imala takvu tremu da sam ocekivao kako ce ju svaki cas uhvatit panicni napad. Ali bez beda cim se pocelo "citat" i davat savjete ljudi nagrnuli.

Poslije jos cujem kako ju kolegica na "radnom mjestu" hvali kao najbolju savjetnicu medju njima.

Ocito je toliko malo dovoljno da bi covjeka preveslao kako nema potrebe cak niti da se potrude biti kvalitetni prevaranti, treba samo imat muda i javno pricat gluposti, to ti je sve.

Zadnje uređivanje Beljki : 18.03.2013. at 11:49.
Beljki is offline  
Odgovori s citatom