Pogledaj jedan post
Old 24.03.2004., 13:50   #11
Re: Koliko je pitanje lako - toliko su odgovori teški

Quote:
adriatic kaže:
1. Ovo mi se čini malo ishitrenim odgovorom.
Jesu li vicevi i anegdote dio usmene književnosti. Je li moguća radio-književnost ?

2. Dakle socrealizam je "novi oblik umjetnosti", a ostatak je "larpurlartizam" ? A nije li umjetenost općenito, pa unda i umjetničko pisanje, uvijek imalo svoje mecene/naručitelje/dirigente ? Zar je tek sa SSSR-om vlast počela postavljati zahtjeve umjetnicima/piscima ?

3. Ostaje neodgovoreno temeljno pitanje:
Po čemu je umjetničko (književno) djelo - umjetničko djelo ?
tocno: tesko je odgovoriti sto je to knjizevnost, gdje ona pocinje, gdje zavrsava, kako bi se definirala.
al nisam vidjela da se itko drugi potrudio definirati ju osim mene.

1. vicevi i angedote ne bih svrstala u knjizevnost jer po meni nemaju 'tezu' umjetnicku vrijednost: posebice vicevi koji prolaze s vremenom u kojem su nastali. a kad vicevi prestanu biti smijesni, prestanu biti izvodjeni/citani..nestanu. zbirka svih viceva bila bi neka podvrsta zabavne knjizevnosti, ali toliko trivijalna da bih je na silu zgurala među redove knjizevnosti.

2. nije tocno da je svaka umjetnost imala svoje mecene.
sto se Rusije tice, rekla sam da sam ju uzela za primjer kako bih opisala socrealizam. primjer!

3. umjetnost bi bila stvaranje neceg novog, neceg iz neceg drugog (pera, kista, boja, papira...) svojim darom za stvaranje, talentom, bla bla bla....(da ne bi sad jos i umjetnost definirala...e nece moci..)
- knjizevno djelo zaokruzena je cjelina nekog umjetnickog stvaralastva odredjene osobe: razlikuje se od izuma telefona ili krletke za ptice po tome sto nema svoju funkcionalnu vrijednost, vec sluzi samom sebi: poput slike.
__________________
cute but psycho. things even out.
NoWa is offline  
Odgovori s citatom