Pogledaj jedan post
Old 13.03.2007., 11:06   #11
Quote:
ante62 kaže: Pogledaj post
sve je to sta kazes tocno ,srednjih godina i prema starijim obavezno je imati lijecnicki pregled redoviti,,pogotovo za starije osobe, a osoba u 90imgodinama odmah treba viditi doktora , a ne nagadjati sta je krivo.

kada tak lijepo pises zakaj nisi starog odmah otpelal ili pozval doktora?

molim bez uvrede!
Pa, ima malo paradoksalnih stvari. Ovdje gdje zivimo, na stare ljude se gleda malo drukcije. Tretiraju sa znatno manje paznje nego kod nas. Sistem, ima svojih dobrih strana: vrlo, vrlo restriktivan pristup izdavanju lijekova - posebno antibiotika. Mito i materijalne zahvalnice u zdravstvu su nepoznati pojmovi. Opremljenost zdravstvenih institucija kakva prilici jednoj drzavi visokog standarda.

Ipak, sistem je izuzetno krut. Npr. skoro pa onemogucava dolazak do specijaliste u nekom normalnijem roku, ako se ne radi o hitnim slucajevima, ali iz primjera se vidi da ( vjerovatni ) mozdani udar to - nije.

U licnom primjeru, trazio sam i dobio ( jer sam " mladji " ) uputu za oto-rino-laringologa. Dobio sam pismo gdje mi obecavaju da cu dobiti tretman za oko 6 MJESECI. Dobio sam za oko 5 mjeseci. I sve to u zemlji koja se busa u grudi junacke, i gdje su puna usta kvaliteta zivota ( Norveska ).

Jos jedna napomena, malo izvan teme. Mozda nekom bude interesantno. Medicinski fakultet u Oslu, sve do sezdesetih je na svaki nacin onemogucavao zaposljavanje ljudi iz vana. Bez obzira iz koje strane drzave, i sa kojeg uglednog svjetskog fakulteta da je kandidat za ljekara dolazio, njegovo medicinsko obrazovanje nije bilo u skladu sa onim sto je zakon ( pazljivo konstruiran da odrzi monopol i privilegije ) trazio. Struka sa nekih 150 skolovanih ljekara godisnje, je imalo neupitni monopol sve dok se sezdesetih zemlja nije " otvorila ". Nedavno su trazili 170 ljekara iz Njemacke da dodju na sjever gdje se domacim nije islo.
Gnjuščić is offline  
Odgovori s citatom