Pogledaj jedan post
Old 04.09.2003., 00:54   #14
Quote:
Razumem ja dobro i Pandoru i tebe, ali vi ne razumete mene. Vi bi hteli da zaustavite evoluciju i vratite se nazad odakle ste krenuli, u “kraljevstvo nebesko”. Nema vracanja, nazad. Dete kad izviri iz majcine utrobe ne moze reci: ne svidja mi se vani, vracam se nazad. Ako dete zaista zeli nazad da se vrati odakle je krenulo, ono mora ici napred, roditi se, odrasti, ostariti i umreti i tako obici celu kruznicu dok ne dodje do one njene tacke na kojoj se nalazilo pre rodjenja, sa koje je krenulo. Isto tako i mi ljudi koji smo izasli is “kraljevstva nebeskog” i razvili se do nivoa razuma, ne mozemo sada ignorisati i napustiti razum i vratiti se nazad u “kraljevstvo nebesko”, vec na protiv, moramo razviti razum do maksimuma jer sada samo preko njega mozemo ponovo stici u “kraljevstvo nebesko”. A to znaci dozvoliti razumu da nas on po kruznici vodi napred, sve dalje i dalje, dok nas ne dovede ponovo do ”kraljevstva nebeskog”. Sta to prakticno znaci? Znaci samo to da treba da dozvolimo razumu da shvati uzroke zla koji nas sada opterecuju i pomogne nam da ih se oslobodimo i cim to uradimo mi cemo se automatski naci u “kraljevstvu nebeskom”. Jer, zapravo, “kraljevstvo nebesko” se podjedako nalazi svugde na celoj kruznici, u svakoj njegovoj tackci, pod uslovom ako umemo po njoj da koracamo izbegavajuci zlo, a ostvarujuci dobro, posto, gde god vlada dobro, tu vlada i “raj” i “kraljevstvo nebesko”. U ovom trenutku ljudska vrsta je zapala u silno zlo zato jer je na svom putu po kruznici napravila kardinalnu gresku. Kroz razne drustvene satanske sfere obezvredila je, ignorisala i sputala svoj razum i tako ostala bez glavnog zastitnika koji je na ovom nivou postojanja moze spasiti od zla. U ovom trenutku, dakle, covecanstvo od zla ne moze spasiti ni Hrist, ni Bog, do jedino ljudski razum, tako sto ce identifikovati uzroke ljudskog zla, objasniti njihovu sustinu i odreci ih se. Tj. jedino razum moze pomoci ljudima da se odreknu da ne cine sami sebi zlo, jer ljude niko i ne ugrozava, do oni sami sebe, u nedostatku sposobnosti njihovog razuma da shvati znacenje jedne od najvisih istina Univerzuma koja glasi: “Kako sejes, tako zanjes”. Ne mozemo mi sejati svuda okolo sebe zlo, i uzdati se u Hrista, Boga i “kraljevstvo nebesko” i ocekivati od njih da nas od vlastitog zla spase, vec da nas nas vlastiti razum spasi, koji konacno treba da shvati da je sam, zbog svoje nezrelosti, kriv za vlastito zlo. Prema tome, nema tu sta mnogo da se mudruje – vec da svaki nas pojedinacni razum samome sebi postavi pitanje i na njega odgovori da li je “za” sebe ili “protiv” sebe. Ako se odluci “za” sebe, tada mu ne preostaje drugo vec da pocne organizovano i da radi “za” sebe, isto kao sto je i do sada organizovano radio protiv sebe, a ne da ostane pasivan i ceka Hrista, Boga, “sudnji dan” i “kraljevstvo nebesko” da bi se tako problemi resili sami od sebe. Jer ne postoji nikakva garancija “neba” za nase konacno spasenje. U Univerzumu ima jos mnogo svetova ovakvih kao sto je nas. Ne uspe svaki da prebrodi sve teskoce. Ne izleze se iz svakog jajeta pile. Ne rodi se svako dete, vec neko majka i pobaci. Sve zavisi od nas samih. Ne mozemo ni od koga ocekivati da nam pomogne, ako mi sami sebi ne zelimo da pomognemo.
Ljubo...
na osnovu čega si zaključio da bi "mi" (ja) ...
"hteli da zaustavimo evoluciju i vratimo se nazad odakle smo krenuli, u “kraljevstvo nebesko"
i gdje to i što ja to pišem iz čega si ti bio slobodan takav zaključak donijeti....
nadalje...na osnovu čega si zaključio da "mi" zagovaramo pasivnost i čekanje spasa,kad se kroz cijelu temu upravo od svih učesnika naglašava odgovornost čovjeka za vlastitu sudbinu, nužnost samospoznaje i odgovornog djelovanja?
E sad...u mnogo čemu se slažem sa tobom ali ne baš u svemu.
Između ostalog ono u čemu se ne slažem sa tobom je potreba organiziranja "istomišljenika" i to upravo iz ovog ovdje evidentnog nerazumijevanja kojeg možemo uočiti,a koje napadno podsječa na već poznato nerazumjevanje između mnogih već postojećih religijskih sistema.Organizacija koju ti zamišljaš bila bi samo još jedna od mnogih u kojima postoje pravovjerni i krivovjerni...a da je to točno potvrđuje se time što ti i ovdje pokazuješ nemogućnost prepoznavanja istih sadržaja iza različitih izričaja,u čemu je naravno problem i kod svih drugih religija i religijskih sistema.
Iz tih razloga ja zastupam osobno djelovanje i osobnu odgovornost kroz samospoznaju i osobno odricanje od ovog i ovakvog svijeta čime mislim da svaki pojedinac čini točno ono što može i kako može,i bez "pokroviteljstva" bilo kakve organizacije koja u biti ničemu niti ne služi osim "podrške" za hrabrost,a koja osvještenom čovjeku koji stoji na vlastitim nogama uopće nije potrebna. ..

Također...svi znamo da nema vračanja ali isto tako,ako se..
"zapravo, “kraljevstvo nebesko” podjedako nalazi svugde na celoj kruznici".....onda nema ni kretanja naprijed ni razvoja jer kao što i sam kažeš ovaj svijet je i onaj svijet...
ili "gdje god da kreneš već si tamo"...ili što sam već nekoliko puta rekla...kad iz srca isčupamo laž...sama se istina ukazuje,što podrazumjeva voljno i odgovorno odricanje od laži i spoznaju da nismo žrtve laži već oni koji proizvode laž.U tom smislu nema se što razviti,niti postići razvojem,jer istina je jedna i nepromjenjiva sve-prisutna i vječna i nju se kao takvu može samo otkriti ili naći odustajanjem od laži,iluzija i proizvoljnih koncepata koji čine,sačinjavaju,tvore "stvarnost" ovog svijeta.
Tu stvarnost ne čine sistemi nego pojedinci pa tako ...
nikakvi sistemi nisu ni krivi ovakvom stanju nego mi sami ....
svak i svi pojedinačno koliko nas ima bez izuzetka a koji tvorimo sisteme...i u tome nema "nevinih" uključujući i tebe i mene.
Obzirom da smo ovdje "individualizirali" odgovornost za stanje stvari jasno je da se i rješenje problema nalazi u svakom pojedincu i da se jedino pojedinačno može i rješavati.Svaki međutim osvješteni pojedinac djeluje na svijest cjeline i u tome je njegov maksimalni doprinos a čak držim da za druge "načine" promjene nije ni "ovlašten".
Ukratko,i ako nisam glasala "za" organiziranje po tvom konceptu....ne možeš na osnovu toga izvlačiti zaključke koje izvlačiš,jer time postaješ isti kao i oni protiv kojih se i "boriš"...a to bi bila velika šteta...
jer kao što sam ti već prije rekla,tvoj rad i postignuće držim vrlo vrijednim,međutim ne i "dovršenim"...radi čega još uvijek postoji mogućnost da se ta vrijednost "izgubi" u dogmi.....
__________________
Gdje god da kreneš već si tamo
Pandora10 is offline  
Odgovori s citatom