Pogledaj jedan post
Old 09.02.2004., 21:14   #7
Re: Dalmatinski dijalekt

Quote:
Whatever kaže:
Nedavno sam se imao prilike družit s jednim Talijanom iz Venecije koji studira lingvistiku.
Uglavnom, skužili smo da venecijanski i dalmatinski dijalekt imaju ogroman broj istih riječi, što je i povijesno razumljivo. Ja sam uvik mislija da mi imamo talijanske riječi u našem dijalektu, ali to nisu standardne talijanske riječi i da nekom Talijanu iz Toscane kažete npr. škovace, blijedo bi vas gleda, dok bi vas ovi iz Venecije skužili jer oni kažu scoasse Ajd' probajte se sitit još dalmatinskih riječi i izraza. Možemo napravit i mali rječnik tako da se purgeri više ne snebivaju kad im nešto napišemo
Italija i svi njeni dijalekti posebna su priča. Oni se međusobno razumeju i uopšte ne poznaju svoj jezik. Na kvizovima su gubili milione ne znajući passato remoto određenih nepravilnih glagola. Verujem da bi i kod nas slična situacija bila kad biste nekog pitali za imperfekat glagola.

Kod njih je pravilo da se u kući govorili dijalektom, a u komunikaciji na poslu, u školi i sl. standardnim jezikom. Standardni italijanski zasniva se na toskanskom narečju (i to posebno na firentinskom govoru), ali se dosta i razlikuje od te svoje osnove.
Nymann is offline  
Odgovori s citatom