Pogledaj jedan post
Old 04.02.2012., 22:29   #1167
Sjecam se detalja sa stadiona u Sl.Brodu

Desno od mog s.Jakes(mus.) nalazi se s.Pecnik(hrv.).Zbog svog polozaja trpili smo najvece napade neprijatelja u pokusaju da zauzme Odzak.U Jakesu nikada nije bila ni jedna jedinica sa strane pa cak ni iz nase brigade 102.HVO Odzak.U Pecnik su dolazili momci iz drugi djelova 102.HVO
Njihova linija je bila velika a imali su mali broj boraca,velika vecina stanovnistva
bila je vani na zapadu.Najvise smo saradivali izmedu sebe i vjerovali smo jedni u druge.Zbog polozaja jedno selo nije se moglo braniti bez drugoga.Poslije pada Modrice 28.06. trpili smo velike gubitke al nismo posustajali.Iz zapovjednistva brigade dobijali smo svakodnevo molbe izdrzite samo jedan dan,jos jedan...,dolazi pomoc.Susjedi iz Pecnika su nas samo molili da ih ne ostavljamo u slucaju povlacenja.Dolazi i taj dan 08.07.pada naredba za povlacenje, prvo se javlja u Pecnik.

Par dana poslije na stadionu smo ponovo i mi i oni,dolazi Pecnicki parok zahvaljuje se nasem zapovjednistvu za sve ucinjeno.Rekao je tada da smo mi iz Jakesa i Pecnika ucinili sto smo mogli.
Par godina poslije kad sam postao iskusni covjek sam svatio velicinu tog njegovog gesta.
Dobor kula is offline  
Odgovori s citatom