Tema: Jabuke
Pogledaj jedan post
Old 09.02.2009., 14:32   #10
Quote:
teta-elza kaže: Pogledaj post
molim moderatoricu da se ne petlja u ono sto ne zna, takodjer ju molim da ne brise pitanja koja se ticu iskljucivo struke.

covjek pita za jabuke, za sklop sadnje. jabuka se sadi zavisi od podloge. ako je slabo bujna podloga, razmak sadnje je od 60-100 cm, zavisno od sorte. medjuredni razmak ( moje iskustvo) je najoptimalniji na 3,5 m radi lakse obrade. bujnije sorte, primjerice fuji, jonagold, gloster sade se od 90-100 cm razmaka.

idared, zlatni 70-80, pink,breanburn od 60-80 cm. u nacelu, ne preporuca se sadnja preko m razmaka, isto tako ispod 60 cm. najvaznije je da se vocka prilikom sadnje gleda kao da je stara 5-6 godina kad je u ful rodu. armatura, sustav za navodnjavanje je nesto sto se podrazumijeva. isto tako tenziometar i kisomjer.

nadalje, prorjedjivanje jabuke je nesto sto evropa i svijet radi vec godinama, kod nas se to radi unatrag nekih 10 godina. tko spomene karbaril? nemojte, molim vas.

kemijsko prorjedjivanje se odradjuje za pocetak u kad pocnu opadati latice cvijeta. ( ne kad opadnu) i to amidima. ima ih vise vrsta, amidi su skupina sredstava za prorjedjivanje ( amidithin, nokad, ethrel itd). nakon vezanja plodova. drugo tretiranje kemijskim prorjedjivanjem se vrsi kad je srednji plod debljine 08-10 mm. na jednom cvijetu smije biti samo jedan plod ( 1) . amidithini su na dozvoljenoj skupini sredstava u rh, dostupni su , skupi i treba pazljivo citati uputstvo za upotrebu da ne bi opali svi plodovi. koristimo ih takodjer u jesen, 7 dana prije berbe protiv opadanja plodova. dakle, korisna skupina.

kemija nije svemocna, ne odradi uvijek sve kako treba, narocito ako je u zraku prevelika vlaga ( ili opet premala) no moje iskustvo sa jabukom govori slijedece-bez obzira na tretman amidima, svake godine se dodatno neke sortne obavezno rucno prorjedjuju. primjerice elstar, gala, zlatni delises pa i fuji. trziste ne zeli sitnu jabuku a ako se ne prorijedi moze se dogoditi da kompletan urod ode u 2. klasu tj. vrecu a tu je i niza cijena.

nisam namjerno odala sve tajne primjene amida. ako netko zeli odraditi kvvalitetno prorjedjivanje neka me kontaktira na pp.

uglavnom, amidi su u rh dozvoljeni, primjenjuju se narocito na vecim plantazama i sve se vrsi pod patronatom hzpss.
Draga Teta-Elza,

hvala na odgovorima, ali ja bi još...

gdje nabaviti amidithin i slična sredstva, ima li ih po poljoapotekama, koliko košta njihova primjena (po ha), postoje li razlike u njegovoj primjeni ovisno o sortama (zanimaju me gala, zlatni, jonagold, elastar i grenny). Npr. kod kojih treba raditi s 70% propisanih količina / koncentracije, a kod kjojih ide možda 120%. Kod koje sorte primijeniti kad padne prva latica, a kod koje kad ih padne 30-40%...
__________________
I GMO su ljudi, samo su drugog okusa!
GMO is offline  
Odgovori s citatom