Pogledaj jedan post
Old 15.06.2013., 16:38   #3491
Quote:
Davi1 kaže: Pogledaj post
Poštovani,
može mi neko pročitati nalaz

HLA-A 28 29
HLA-B 44 51
HLA-DR 1 4

hvala unaprijed
Poštovana,

prije svega bitno je zašto ste spomenutu pretragu učinili.

No, najprije kratak uvod, za slučaj da niste pročitali jedan od mojih prethodnih odgovora (tumačenja) nalaza HLA tipizacije.
Quote:
Osnovna ideja ove pretrage počiva na činjenici da se u oboljelih od određenih bolesti određeni HLA antigeni nalaze češće nego u skupini zdravih osoba.

Dakle, prisutnost određenih antigena povezana je s nešto većim rizikom obolijevanja od određene bolesti. To nipošto ne znači da će osoba koja ima taj HLA antigen oboljeti! Isto tako osoba može oboljeti i da nema taj antigen!
Usput bih napomenuo i to kako je danas teže protumačiti nalaze ovako provedene tipizacije jer danas, primjerice, podatak da osoba ima HLA-DR4 (kao, primjerice Vi ili cijenjena Lips) ne znači puno bez da se zna o kojem se podtipu radi.

Tako npr. unutar HLA-DR4 postoji više podtipova, njih preko 30 (označavaju se kao HLA-DRB1*0401-*0433).

Samo neki od tih podtipova mogu biti povezani s povećanom učestalosti bolesti, u ovom slučaju reumatoidnog artritisa, a samo iz nalaza da osoba ima HLA-DR4 nije moguće reći i koji podtip ima niti postoji li time veći rizik ili ne.

To treba imati na umu kada se određeni HLA povezuje s povećanim rizikom od neke bolesti.

Kako niti Vi u svojem nalazu nemate takve detalje, zadržat ćemo se samo na okvirnom tumačenju koje, imajte na umu, ne mora odgovarati stvarnosti.

Dakle, kao što već spomenuh, HLA-DR4 može biti povezan s povećanim rizikom obolijevanja od reumatoidnog artritisa (i do 4 puta veći rizik od osoba koje nemaju taj HLA antigen).

Nadalje, imate i HLA-A29, a jedan njegov podtip može biti povezan s povećanim rizikom obolijevanja od jedne vrste retinokoroideopatije tipa Birdshot, a radi se o očnoj bolesti kroničnog tijeka praćenoj bezbolnim oštećenjem vida.

Sa stajališta sistemskih autoimunih bolesti vrlo je bitan HLA-B51, kojeg imate, jer neki njegovi podtipovi mogu biti povezani s povećanim rizikom obolijevanja od Behçetove bolesti koju, između ostalog, obilježava pojava ranica u ustima, na spolovilu, promjene na oku, koži, u znatnog broja bolesnika i upala zglobova a moguća su i druga očitovanja.

Nadam se da zbog ovog odgovora nećete uplašiti i pomisliti da ćete sigurno oboljeti od neke od ovih bolesti jer veliki broj ljudi ima ove HLA antigene i nikad ne obole, a oboli samo manji broj njih.

Lijep pozdrav.

edit: Poštovana Lips, nisam Vas zaboravio niti ovaj put, ali ću odgovor napisati kasnije, kada budem imao više vremena da razmislim.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.

Zadnje uređivanje El Gato Félix : 15.06.2013. at 16:44.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom