Pogledaj jedan post
Old 01.06.2008., 13:56   #14
Da se još malo nadovežem na ovo što sam do sad rekao. Dakle,vidimo da čišćenje računala od virusa (upotrebljavam izraz"virus" za sve oblike raznih malicioznih programa,iako postoje razne kategorije - virus,spyware,worm...itd.,ali u biti svi imaju zajedničko svojstvo - a to je da prave štetu,detaljne definicije svake od ovih kategorija se lako pronađu na internetu,koga to baš zanima) može biti prilično dugotrajan i naporan postupak.
Osim toga,ne možemo biti apsolutno sigurni u uspjeh,jer virus može svojim kodom izmjeniti sistemske datoteke,tako da mogu postati neupotrebljive nakon čišćenja. U tom slučaju preostaje nam repair instalacije pomoću Windows CD-a,ili kompletna nova instalacija.
To je najčešće i najbrži način rješavanja problema.Ovdje imate detaljno opisan postupak instalacije za Windows XP.
https://www.forum.hr/showthread.php?t=39560
Cijela instalacija traje znatno kraće,vjerovatno kraće nego sam postupak scaniranja,tako da,ako na računalu nemate posebno vrijedne stvari, koje MORATE SPASITI to je najlakše riješenje.Nakon toga instalirate dobar AV da opet ne bi došli u sličnu situaciju i onda ste bez brige.
No,da ne ispadne da preporučam rušenje sistema za svaku sitnicu,pozabavit ćemo se još malo ovim problemima.
Što ako imate vrijedne podatke i želite ih sačuvati? Ovo sam trebao možda već prije reći,ali nisam se sjetio,pa ću sad.
Kad smo posumnjali,ili utvrdili da nam je računalo zaraženo,prije svega bi trebalo sve ono što želimo sačuvati,spremiti na sigurno - najbolje na CD/DVD medij. Nakon toga možemo bez straha početi sve one postupke koje sam opisao - ukoliko
ništa ne uspije,podaci će nam biti na sigurnom. To vrijedi,naravno,ako je naš Windows,iako zaražen,još uvijek dovoljno sposoban da ovo napravimo.
Ako nije,što je vrlo moguće,treba pokušati sve ovo napraviti u safe modu (u koji ulazimo tako da,po uključenju računala,dok se Windows ne počne podizati,pritisnemo F8 nekoliko puta). U izborniku koji će nam se pokazati,pomoću strelica na tipkovnici odaberemo safe mode. To je poseban režim rada u kojem se podižu samo osnovne aplikacije potrebne za rad sustava. U tom načinu rada možemo isto pokrenuti AV program,no za sada ćemo samo pokušati spasiti podatke.
Ako smo uspjeli,nastavljamo dalje sa čišćenjem,itd. Ako ni tako ne možemo podići Windows što nam još preostaje?
Postoji mogućnost da napravimo tzv. Rescue disc (disk za spašavanje). Detaljno je objašnjeno kako to napraviti
u uputstvima za Kaspersky,koja imate na linku u jednom od mojih postova (na engleskom,doduše,ali ne da mi se prevoditi,potrudite se malo i sami). Naravno,disk će te morati napraviti na drugom računalu,jer pretpostavljamo da je naše onesposobljeno. Pomoću tog diska podižemo računalo i pokrećemo AV program,dakle pokušavamo se riješiti virusa.
Ako to uspijemo,vrlo je vjerovatno da Windows ipak neće moći nastaviti s radom jer je previše oštećen,a mi smo sa virusima morali obrisati i dio sistemskih datoteka. U tom slučaju ćemo pomoću Windows CD-a napraviti repair instalacije,dakle nadomjestit ćemo sve ono što je oštećeno,a podaci će nam ostati. Nastavak poslije ručka.
crni puž is offline  
Odgovori s citatom