Pogledaj jedan post
Old 20.12.2004., 23:20   #17
No, dobro. Bio je ono moj komentar na tužan događaj. Barem za mene.
Blaise, nisi morala otvarati topic u moje ime sovom temom.
Razloga je više:
- ne znam koliko će se katolika naći da prozbori nešto o ovoj temi iz jednostavnog razloga - skoro da ih ovdje i nema
- velika većina onih koji će se javiti napravit će opet jednu sprdačinu (čini mi se da su teme sličnog sadržaja više ličile na tragikomediju)
- cilj topica sigurno nije nekakvo opravdavanje katolika, više poziv na introspekciju (lijep pojam kojega parsifal često upućuje drugima) onih koji borave na ovome podforumu. Već iz ovih par postova se da uvidjeti da skoro nitko nije shvatio o čemu je riječ i nitko ne govori O SEBI
- a introspekcija? a parsifale?

Netko ovdje reče daje to normalno-logički što je tako, tj. pljuvati po KC i ljudima koji se deklariraju kao katolici. Hm, lako spuštamo sve ljestvice ljudskih vrednota, normi ponašanja i ophođenja prema drugome. Olako se sami postavljamo za autoritete.

Neki, npr. poput parsifala, postavljaju pitanje zašto mi katolici ne pogledamo malo iza sebe (u povijest), malo u sebe i pokraj sebe (sadašnjost) i malo ispred sebe (u budućnost) na Religiji.
Odgovor je jednostavan da jednostavniji ne može biti: kada sam ja prvi puta otvorio stranicu forum.hr te otišao na Religiju susreo sam se sa topicima koji su uglavnom derali po KC-u i njenom nauku te iznosili niz neistina i laži. Od tada pa sve do danas, a tako će zasigurno i ostati, se ništa nije promijenilo.

I ima li smisla i kako bi to izgledalo govoriti o negativnim pojavama unutar Crkve, a kojih ima ne malen broj, dok u isto vrijeme čovjek sa najboljom nakanom i točnim informacijama ne može pobiti/ispraviti niti jednu neistinu koja se pripisuje toj Crkvi. Dapače, pukošaj ispravljanja netočnog podatka, krivih informacija, neispravnih percepcija...pobudi kod pametnih i manje pametnih kritičara/kritizera još veću želju za pljuvanjem, omalovažavanjem, diskretidiranjem, ismijavanjem svega onoga što im padne na pamet i što znaju o KC.

I to je dijalog?
I to je traženje istine?
Upravo u moru silnih netočnosti i smišljenih lažnih optužbi većina onih koji i pokušaju braniti svoja uvjerenja i uvjerenja zajednice kojoj pripadaju uopće ne stignu reći i nešto "kontra" te zajednice.

Evo, npr. nikada nitko od forumaša nije postavio meni pitanje što mislim npr. o problemu rastavljenih i ponovno vjenčanih izvan Crkve, a koji slave euharistiju ili o nekim problemima u odnosu laika i hijerarhije ili nešto o samoj hijerarhiji. Pa kako mi možemo govoriti o nekim negativnim pojavama koje zahtjevaju ozbiljan dijalog, konstruktivnu, a i žustru raspravu glede nekih pitanja, nejasnoća koje vldaju i među vjernicima katolicima sa ljudima koji pri samome spomenu KC spominju inkviziciju, govore o strašnim zločinima KC-a, o samom licemjerju i vjernika i službenika ili govore o teologiji kao smeću, kao parsifal.

Sorry, meni to izgleda kao da svoje probleme koje imam u braku ili sa sobom samim ili u odnosu sa nekim ljudima pričam onim babama koje jedva čekaju nekakvu sitnu pikanteriju da od toga naprave sapunicu u kojoj uživaju više nego u Esmeraldi i da te pokopaju živa.

Većina forumaša koji pričaju o KC ili kršćanstvu, pa čak i o drugim, religijama, ne zaslužuje samokritiku jednog katolika. Oni je vrlo efikasno mogu upotrijebiti u još žešći napad i malverzaciju. To sam osobno doživio na forumu.

Šaliti se i zezati možemo. Voditi žustre rasprave. Ne slagati se u mišljenjima.
Ali ipak mislim da, kada su u pitanju ozbiljne stvari, moramo imati
granice
poštovati
argumente
i ne osuđivati frazama poput ove:
pa nisu i svi katolici/kršćani loši i među njima ima ljudi,malo, ali ima

te

POŠTOVATI OSNOVNA PRAVILA KOMUNIKACIJE

Dugo sam na Forumu, što se po broju mojih postova moždai ne bi reklo. I djelomično ovisano njemu. Šta pričam, i previše sam ovisan!
Ali događaj sa Schellingom, te "zadah ili miris" (parsifala parafraziram) mnogih topica i s njima povezanih tema me jednostavno razočarao. Poput onog: dođeš hitno u grad i zaboraviš novac, odeš do frenda koji ima trgovinu sa mobilnom opremom, televizije, računala i štošta drugo -love do krova- i pitaš "daj posudi 200kn, vratim ti ih ujutro kada krenem na posao" a one te prvo tupo gleda, te teško, srce mu se lomi, progovara "a sigurno mi vratiš ujutro?"...u trenutku zastaneš,ne možeš vjerovati,misliš "pa ne poznamo se od jučer!"...opsuješ mu njegovih 200 kn i izađeš razočaran, razalošćen činjenicom da čovjek kojeg dugo poznaješ, s kojim se družiš, piješ kave, slaviš dječje rođendane nije sposoban posuditi 200 kn a da ne sumnja u tebe, da te gleda s nepovjerenjem...konačno da uživa u moći koju daje novac.
I kao s njim tako i s svime ovim postavim si pitanje: pa koji k**** meni to treba? Svaku dobru namjeru, svaku dobru želju određeni tipovi, tzv. velike forumske face, sijeku u korijenu jer jedino tako uspijevaju liječiti svoje traume, svoje frustracije i svoje strahove.

Na žalost, al ovdje za mnoge otvorene teme, za mnoge napisane kvalitetne postove stoji ona izreka: ne bacajte biserje pred svinje!
__________________
Godot was here.
101st Airborne is offline  
Odgovori s citatom