Pogledaj jedan post
Old 07.03.2012., 11:22   #10
Quote:
bob4 kaže: Pogledaj post
Učim i ja pomalo;
Pitanje !!!!
Druga pumpa s lijeva na desno , zajedno s trokrakim ventilom i onim iznad (nepovratni?) služi SAMO za recirkulaciju sanitarne vode????
Dva koraka desno , dobro.

Onda korak lijevo , dobro

E sad si u sred minskog polja, deja vu.

Da ta pumpa samo recirkulira vodu, i taj troputni miš ventil (trokraki po tvojoj nomenklaturi ) isto ima jebeno važnu zadaću . On ako pobudali imaš sprženo dijete ili spaljene oči.

On uzima hladnu vodu iz vodovoda i miješa je sa vrelom vodom ( 90 C ) i to u realnom vremenu sa odzivom od sekunde ????.

Dakle ta mala pumpa za cirkulaciju radi stalno na nekom malom gasu ili se povremeno pali , svakih 15 minuta i radi minutu, tolko da malo promulja vodu i sad neki senzor temperature prati tu vodu neposredno iza miš ventila.

Nakon sat dva se ta voda ohladi jer su tu i neki hladni zidovi i gubici u njima , senzor kaže zima mi je otvaraj ventil , i ovaj se otvori , ali se ne događa ništa , jer voda ne ulazi u cijevi jer sve dobro dihta i nitko ne troši vodu .

Integrator u PID regulatoru kaže ja otvorio , a senzor kaže meni zima , i tako se njih dva svađaju , a miš ventil se sve više otvara .

I sad ti dođeš lijepo pod tuš navikao da voda ima 42 C , ono milina , pustiš puni mlaz , a ono dum 90 C po očima.

U varijanti koju je PLUS nacrtao nije taj najgori slučaj zato što njemu sanitarna voda cirkulira u spremnik pa će stvar raditi obrnutom logikom senzor temperature će reći dobijam toplu vodu iz spremnika , toplo mi je otvaraj hladnu vodu , ali ona ne ulazi u sustav jer nema potrošnje vode pa hladna voda ne može ući.

A solarno i dalje zagrijava spremnik koji se može sav nekontrolirano pregrijati i imati u cijevima par litara vrele vode.

Ja sam opisao dva ekstremna scenarija , koji su vjerojatni.

Zadnje uređivanje ramzay : 07.03.2012. at 11:34.
ramzay is offline  
Odgovori s citatom