Pogledaj jedan post
Old 29.03.2012., 13:34   #74
Evo jedno moguce smijesno pitanje.
Da li moze ''Ponuda'' biti (podrazumijevati kao) ''konacni racun''?
Tj. da li nakon obavljenih usluga i roba izdavatelj ponude ne mora izdati racun za iste te stvari jer se to podrazumijeva?

Stvar je da nam je jedan izvodjac radova dao samo ''ponudu'' (koju smo prihvatili) i poslje toga nije izdao ''konacni racun''.
Lik je kupovao sam materijal koji je trebao za obaviti posao te je trebao dati racun i za te materijale, zar ne?

Koliko sam skuzio iz prethodnih postova prvo se salje ponuda na osnovu koje ja mogu dati predujam (koji sam dao) a onda kad zavrsi posao treba dati racun za utrosen materijal i usluge.
Jesam dobro skuzio?

Da li on moze potrazivati novac na osnovu ''ponude'' iako nije izdao racun za sve radnje koje je napravio?

Hvala unaprijed na odgovoru.

Malo o slucaju (koji je na sudu vec dosta godina):
Lik je dao ponudu (nema datuma izdavanja ponde) i na njoj napisao 3 verzije avansno. (valjda zbog podijele radova na 3 dijela)
Dali smo predujam, ali nismo dobili ''racun za predujam'' te ga on nije niti mogao stornirati prilikom ispostave ''konacnog racuna''.

Lik je izdao ''racun'' za jedan dio iz ''ponude'', ali nije za ostale dijelove.
Uz predujam jos je kasnije uplacena odredjena suma love, ali ne i kompletna, jer je bio dogovor da kad se izvrsi sve da ostatak racuna se placa.
Taj jedan izdani ''racun'' je podmiren ili iz predujma ili iz uplacene sume kasnije.
Posto nije napisao da je iz predujma stoga mora biti od kasnije uplacene sume novca.

Nakon sto je zavrsio posao nije izdao ''konacni racun'', tj. nikakav papir na kojem pise da je ''racun''.
Jedine dokumente koje je izdao su taj jedan ''racun'' (placen) i ''ponuda''.
Sad on na osnovu te ''ponude'' trazi ostatak novca i kamate na isto. (preko sudske parnice)
Priznao je u sporu da racuna nema.
Da li mu to moze proci?

Koliko citam na netu ''ponuda'' nije osnova (vazeci dokument) za potrazivanje novaca.
Za potrazivanje (glavnice i kamata) vazi samo racun.
__________________
Pun mi je k.u.r.a.c vise praznih prica I malog macchiata i velikih Hrvata by Hladno pivo
mr_freez is offline  
Odgovori s citatom