Pogledaj jedan post
Old 09.04.2017., 20:35   #65
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Kako ću znati kada nisam znao niti da je imam. To je nesređena zemlja pokojne bake. Tek sam danas skužio ono što mi je govorila baka prije 20 godina da su bunkeri na njezinoj zemlji. Bio sam na geoportalu pa sam vidio da su na samom brdu parcele sve broj/2 , a dalje od brda su jedinstveni brojevi. Dakle, država je uzela komad zemlje i od toga napravila novu parcelu.
Ta zemlja ionako ničemu ne služi. Ali bi meni služila. Kako je meni poznato, baka nikad nije dobila novac za svoju zemlju, niti zamjensku parcelu.

Govorio mi je otac da tamo ima i jedna njegova parcela, ali je nisam našao jer je izgleda cijela konsficirana. Morao bih otići na sud pronaći stare izvode, prije II Svj. rata.
Ti postavljaš pitanja na koja ti nitko ne može odgovoriti, s obzirom da informacije koje si dao.

Prvo i osnovno, tko je upisan kao vlasnik te zemlje koja te sad zanima? Ako je neki tvoj predak, onda ova pitanja uopće ne spadaju u ovaj topic.

Ako vam je zemlja oduzeta, a ti (ili neki tvoj prednik, baka, djed, otac) niste u zakonskom roku podnijeli zahtjev za povratom, nemaš više pravo ni na što. Rokovi za povrat imovine su davno prošli. Da ste podnosili ikakve zahtjeve za povratom imovine, valjda bi to znao. Ako niste, sad možeš slobodno na to zaboraviti.

No, po ovome što ti pišeš, moguće da se ta zemlja i dalje vodi na nekog tvog pretka. U tom slučaju nije niti oduzeta.

Dakle, prvo trebaš utvrditi koje su to katastarske čestice i tko im je upisani vlasnik. Ako je to neki tvoj predak, trebaš napraviti ostavinske rasprave za svakog od njih. Ako su ostavinske rasprave održane, predati zahtjev za raspodjelom naknadno pronađene imovine.

Ako nisu upisani tvoji preci, možeš komotno na to zaboraviti. Jednostavno si zakasnio u tom slučaju.

I ne brkati ovu cijelu priču s konfiskacijom. Je li tvoj predak koji je bio vlasnik te zemlje politički osuđen, pa mu je zemlja oduzeta po toj presudi? Da je to slučaj, mogao bi dobiti sve nazad. No, po napisanom ne bih rekao da je tako.
__________________
Incidit in Scyllam qui vult vitare Charybdim
rhodium11 is offline  
Odgovori s citatom