Pogledaj jedan post
Old 29.06.2017., 08:28   #25
Quote:
Sforza Aspang kaže: Pogledaj post
Irak je na prekretnici. Oni još trpe sektaško nasilje što je posljedica loše procjene J.,Paula Bremmera, upravitelja Iraka nakon invazije angloameričkih snaga 2003.
No, na greškama se uči...
I škola je počela..
Ako je Bremmer bio onaj prvu upravnik poraženog Iraka koji je donio odluku da Sadamisti (vojska, policija, obavještajci) idu na ulicu i da nemaju pravo aplicirati na poziciju u novoj vojsci čime je preko 100.000 obučenih ljudi poslao u redove ISI-ja (preteče ISIL-a) i faktički zametnuo ISIL - onda se to po meni ne može nazvati lošom procjenom.

Sama intervencija u Iraku je dovela do disbalansa postojeće sunitsko-šitske ravnoteže, a onda je neintervencijom u Siriji ta ravnoteža dalje pomaknuta u korist Irana. Ni to se ne bi moglo nazivati lošom procjenom.

Čak i danas SAD radi sve na produbiljivanju sektaškog nasilja što se vidjelo kod one posjete Saudijskoj Arabiji koja je nakon toga ishodila izolaciju Katara čiji je jedan od smrtnih grijehova - korektan odnos sa Iranom.

Gornje nikako ne mogu biti pogrešne procjene...

Očito je da se radi o nekoj fazi provedbe cionitičkog plana balkanizacije bliskog istoka koji se dalje odvija u svom ritmu.

Ja sam na temi o Izraelu u kontekstu samsonove opcije napisao seriju postova kako je nedopustivo da taj američki bunker na bliskom istoku može imati takav utjecaj na sudbinu tolikih naroda... uzmi npr. da EU okrene ploču kontra politike Izraela koja je krajnje štetna i destruktivna za sve Evropljane... Šta će da se dogodi u krajnjoj instanci?
Dogodit će se ucjena nuklearnim udarima na Rim, Berlin itd. kao što je svojevremeno Golda Meyer ucjenila Nixona za dostavu oružja aktiviranjem samsonove opcije...

Šta je SAD nakon okupacije Iraka također uradio? Dao je azil i uzeo im sve intelektualce koji vrijede, sve doktore znanosti, magistre itd. i kako kaže jedan Iračanin SAD to nikada ne bi učinio da nije imao zadnje namjere.

Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Jedino što može pomoći takvom društvu je za početak informacija a zatim tehnologija. Nikakva usrana invazija. Jedino bi se totalni retard odlučio na invaziju u takvim okolnostima. Pentagon svakako nije retard. Preostali su drugi motivi koji nemaju nikakve veze sa spašavanjem arapskog društva.
U tom kontekstu posmatrati i zahtjev SA za ukidanjem Al Jazeere i sestrinskih kuća, te držanje leđa Saudima od strane SAD-a.
RIOBOSS is offline  
Odgovori s citatom