Pogledaj jedan post
Old 14.08.2003., 18:58   #15
Dedal i Ikar

Pallas: Nije to ni tako cudno... Prije se ljudi nisu bas tako kretali i nisu bili pismeni tj. sve je bila usmena predaja koja se pomalo iskrivljavala sto je vise vremena prolazilo i sto je veca udaljenost bila. O Poluxu ne smijem da pisem jer ima jedan moderator sa tim imenom pa ce me istuci. No s druge strane astronomija mi je bila izborni pa mozda nesto napisem
-------------------------------------------------------------------------
Jedan od ponajvecih pronalazaca u Staroj Grckoj ( mitoloski naravno ) je bio Atenjanin Dadal. On je pobjegao iz Atene i nastanio se na Kreti gdje je radio za kralja Minosa. Kralj ga je toliko obozavao da ga nije htio pustiti sa Krete pa je postavio strazare da paze na njega tako da je postao u stvari zatvorenik. U medjuvremenu je napravio i neke zidine u kojima je kao bilo zaludati po zamolbi kralja Minosa i njegove supruge jer su dobili jedno dijete za volovom glavom koga su nazvali Minotaur. Minotaur je stanovao medju tim zidinama kojima je dato ime Labirint(Lavirint) i svako ko bi usao unutra na kraju bi bio ubijen od Minotaura. Atenjani su placali porez u ljudstvu tako da su svakih nekoliko godina (9 mislim) sliali nekoliko cura za Minotaura. Perzej je ubio Minotaura i izasao napolje pomocu konca koji mu je dala Arijadne tako da se nit vodilja u zivotu ljudi nekad naziva Arijadnina nit. No to je za drugu pricu. Dedal i njegov sin Ikar su sanjali kako da odu sa Krete. Njih dvojica su u tajnosti skupljali perje ptica i odlucili su da se premazu sa ljepilom, nalijepe perje i odlete za Grcku.
Dedal ( koga poznate kao mitskog letaca iz krizaljki) je bio mudar i rekao je sinu otprilike ovako:”Sine , budu pazljiv, ne smijes se pribliziti bas puno moru jer ce ti krila ovlasiti i neces moci letjeti. Ali ne smijes ici ni previse visoko jer ce ti Sunce otopiti ljepilo i pasces u more”… I poletjeli su sa Krete. U pocetku je sve stimalo ali sin se sve vise oslobadjao i dizao ka Suncu. I bas se desilo ono na sto ga je otac upozoravao. Mjesto gdje je pao nazvano je Ikarovo more. Kuzite li sto je pisac htio reci sa pricom ?
Mozda necu podvuci pravu paralelu ali ima jedan bosanski pisac ( kom sam zaboravio ime ) koji je napisao pripovjetku kako majka savjetuje sine kako da se krece po gradu u kom nije bila. Naime vec joj je jednog sina zgazilo auto u gradu. I kaze mu ovako… ”Nemoj ici preblizu zgrada…pasce crijep na tebe… nemoj ni preblizu ceste zgazice te auto…vec nako..nako”…Legendarno.. To ”nako” je u stvari ono ni blizu mora ni blizu Sunca, bar meni tako zvuci.
el_mariachi is offline  
Odgovori s citatom