Pogledaj jedan post
Old 26.04.2003., 11:55   #7
Stefi, odgoj je jedna od stvari o kojima je jako tesko pricati drugim ljudima. Meni bar je. Ja se ravnam prema svojoj intuiciji i pored toga nastojim sto vise nauciti i puno razmisljam o stvarima koje procitam ili cujem.

Recimo da je mom osjecaju najblizi attachment parenting ali sasvim sigurno ne radim bas sve sto se vezuje uz att.p. Izbori koje sam napravila i jos uvijek pravim, nekim ljudima se ne cine narocito pametni. Ko je toliko blentav da doji dijete od dvije godine koje se jos budi 20 puta u toku noci??? I mozda upravo zbog tog dojenja!

Nijanse ti ne mogu napisati jer bi to znacilo koliko kombinacija mama-dijete, toliko nijansi. Grupiranje, pa makar i samo dvije kombinacije mama-dijete zajedno, je vec generaliziranje.


Jednu stvar ne razumijem, sada vise ne, prije sam mozda i ja tako radila: kad ljudi unaprijed razmisljaju kakvo dijete ili kakav odnos sa djetetom bi zeljeli ili svakako ne bi zeljeli.

Po misljenju koje imam sada, mozes, i pozitivno je ako to radis, razmisljati o stvarima iz vlastitog odgoja, odluciti sta zelis pokusati primjeniti, sta ces svakako nastojati izbjeci. Ali ako razmisljas kakvo ce ti dijete biti (samodostatno, jako ovisno o tebi, ovakvo, onakvo) ili kakvu ces vezu imati s njim, tu jako, jako zuris.

Ne mogu ti istopiti iskustvo od tri godine i napraviti koncentrat pa ga staviti u post ali ako o takvim stvarima mozes vjerovati drugim ljudima (ja ne vjerujem svim), onda vjeruj da ce tvoja intuicija, mozda malo vodena educiranjem , biti ta koja ce ti pomoci da veza izmedu tebe i djeteta bude onakva kakvu to vi oboje zelite.
Lilly is offline  
Odgovori s citatom