Pogledaj jedan post
Old 23.03.2008., 21:28   #41
Quote:
Davy Crockett kaže: Pogledaj post
Dokaz za globalno zatopljenje je ubrzani porast temperature u 20. stoljecu i otopljavanje ledenjaka, zbog kojih se povecava povrsina mora.
Ovi bi mogao da bude i prirodni proces koji se ponavlja kroz cijelu povijest. Klima se stalno mijenja, pa imamo ledena doba nakon koji slijedi zatopljenje i otapanje leda, a cak su nekoliko puta i zabiljezena hladna razdoblja u Europi.
Ako zagadjenje stvarno uzrokuje zatopljenje, nece nam onda puno pomoci sto neke zamlje smanjuju ispustanje staklenickih plinova, a neke koje su medju najvecim zagadjivacima ne.
ovdje je rječ o položaju Zemlje prema Suncu - odnosno "precesiji". Kako je Zemlja nagnuta 23° u odnsou na vertikalnu os, tako ima i mala odstupanja pri vrtnji oko svoje osi (kao zvrk kad izgubi brzinu pa počne vrludati). Ta odstupanja bi bila veća da nema Mjeseca koji svojom gravitacijom privlači ekvator pa donekle stabilizira to vrludanje.
Da bi Zemlja napravila "cijeli krug" u toj precesiji potrebno je oko 25000 godina, i ako znamo da je posljednje ledeno doba bilo prije cca 12.000 godina (kad je sjeverna polutka bila najviše okrenuta od Sunca) onda je logično za pretpostaviti da danas (na pola tog vremenskog perioda), zemljina sjeverna polutka najviše okrenuta prema Suncu i da prima najviše energije i time se najviše zagrijava. Od ovog današnjeg položaja Zemlja će u budućnosti se opet okretati od Sunca još nekih 12.000 godina kada će ponovo nastupiti ledeno doba i onda opet sve ispočetka.
Ja ne vidim drugačije opcije.al me zanima što će znalci reć na ovu moju teoriju.
lampion is offline  
Odgovori s citatom