Pogledaj jedan post
Old 27.03.2008., 10:35   #51
OK, evo par citata i linkova. Da me se krivo ne shvati, i ja se zalažem za stroge ekološke standarde, ali mislim da je ovaj naglasak na CO2 potpuno pogrešan.

Što se tiče Goreovog dokumentarca, bilo je i tužbi zbog prikazivanja tog filma. Ne da mi se više pričati o tome pa ću pejstati iz jednog članka iz Nexusa:

• film tvrdi da je otapanje snijega na Kilimandžaru dokaz globalnog zatopljavanja. Vladin ekspert bio je prisiljen priznati da to nije točno.
• sugerira da dokazi iz ledenjaka pokazuju da je porast CO2 uzrokovao povišenja temperature tijekom 650.000 godina. Sud je utvrdio da film navodi na zabludu: u tom razdoblju, porasti CO2 kasnili su 800 do 2.000 godina za porastima temperature.
• koristi potresne slike uragana Katrina i sugerira da je to bilo uzrokovano globalnim zatopljenjem. Vladin stručnjak morao je priznati da pojedinačne katastrofe nije moguće pripisati globalnom zatopljavanju.
• prikazuje presušivanje jezera Čad i tvrdi da je to izazvano globalnim zatopljavanjem. Vladin stručnjak morao je priznati da to nije slučaj.
• tvrdi da je jedna studija pokazala da su se polarni medvjedi utopili zbog nestanka arktičkog leda. Pokazalo se da je g. Gore krivo razumio studiju: četiri polarna medvjeda zapravo su se utopila zbog posebno jake oluje.
• prijeti da bi globalno zatopljavanje moglo zaustaviti Golfsku struju i gurnuti Europu u ledeno doba. Tužiteljev dokaz pokazuje da je to znanstveno nemoguće.
• optužuje globalno zatopljenje za nestanak vrsta, uključujući bijeljenje koraljnih grebena. Vlada nije mogla naći nijedan dokaz koji bi potkrijepio tu tvrdnju.
• sugerira da bi razine mora mogle porasti sedam metara, uzrokujući raseljavanje milijuna ljudi. U stvari, dokazi pokazuju da se očekuje povišenje razine mora od 40 centimetara tijekom sljedećih 100 godina i da ne postoji takva opasnost od masovnih migracija. (U povijesti su razine mora ionako varirale gore-dolje, recimo većina rimskih luka je sad pod morem.)
• tvrdi da su rastuće razine mora uzrokovale evakuaciju stanovnika nekih pacifičkih otoka na Novi Zeland. Vlada nije u stanju to potkrijepiti dokazima, i sud je primijetio da se čini kako je to lažna tvrdnja.

Nastavak slijedi kad uhvatim vremena
Krešimir is offline  
Odgovori s citatom