Pogledaj jedan post
Old 15.03.2013., 23:26   #450
Quote:
Hepi kaže: Pogledaj post
Da. Ograničenje matematike je što nam ona ne može odgovoriti na pitanje "što je to". Ona može odgovariti samo na pitanje "koliko toga ima" ili "gdje to ide" ali ne i na pitanje "što je to".
Recimo da ti hoću opisati sebe. Matematikom ti mogu reći koliko sam težak ili koliko sam brz na sto metara, ali ne mogu ti ništa reći o svojoj unutarnjoj strukturi i mnogim drugim detaljima. Da bi ti opisao pojmove kao što su kosti ili bubrezi ili osjećaji moram koristiti riječi odnosno stvarne idejne pojmove a ne apstraktne simbole.
Točno.

Quote:
Sjećam se kad sam pričao sa jednim papagajem o em valovima i kaže on meni da su Maksvelove jednadžbe objasnile što je to em val. Kažem ja njemu da to nije moguće jer jednadžbe mogu objasniti samo ponašanje nečega a ne i što je to. Ali to je bilo nula bodova, on je i dalje recitirao svoju pjesmicu.
Kada čovjek ne zna što govori nego govori naučeno, i nema kritičko razmišljanje i preispitivanje o onome što je zapravo naučio.

Quote:
Matematika ne može pogriješiti.
Greška je uvijek u tekstualnom dijelu. Nikad nije greška u samim jednadžbama nego u riječima kojima se komentiraju te jednadžbe, samo tu treba tražiti grešku.
Ne bih baš tako rekao kada su u pitanje prizemne djelatnosti kao što je građevinarstvo, statika, elektro-inženjerstvo, tu matematika ne griješi, ali kada je svemir u pitanju kaže se "all bets are off". I sami kvantni fizičari su govorili o tome koliko puta su mijenjali i mijenjaju te jednadžbe da bi uskladili sa stvarnim vrijednostima/sustavima kao i sa samim shvaćanjima svemira.

Tako da matematika itekako može pogriješiti jer ipak govorimo o svemiru ovdje a ne o statici, građevinarstvu i elektro-tehnici.

Matematika može pogriješiti zbog ljudske ograničenosti shvaćanja što se događa u svemiru, i što je tu točno, a što pogrešno, zato se svako toliko ispravljaju jednadžbe.
Sada govore o tome kako namjeravaju srušiti hipotezu Velikog praska jučer sam to vidio u par navrata kao i to da je svemir počeo iz pravca (jedna dimenzija pa se kasnije trodimenzionalizirao)-naravno sada to itekako namjeravaju dokazati!

Mogu ti dati linkove sa sciencedaily.coma (ako želiš), to je najnovije što sam vidio.
Zbog ovakvih događaja i jesam toliko skeptičan i rezerviran oko hipoteze Velikog praska itd.
Ali naravno kao što si već mnogo puta rekao jedino što jest 100% sigurno, vječno i nestvoreno postoji jest beskrajno veliki prazni prostor, bez početka, bez sredine i bez kraja.

Quote:
Slažem se, osim kad je nešto primijenjeno to je već druga stvar tu ne trebamo biti skeptični.
Ne mora značiti, uzmi kvantnu mehaniku npr. bez te hipoteze današnji moderni svijet se ne može funkcionirati, ali se itekako muče sa objašnjavanjem svemira ipak je to još uvijek hipoteza, jedino što je dobro što se primjenjuje u svakodnevnom životu.

Quote:
Naprimjer nije isto kad nam inženjer elektrotehnike priča o tranzistoru ili kad nam inženjer svemira koji nikad nije izašao iz svoje kancelarije priča o počecima svemira i crnim rupama.
To jest točno, tu se potpuno slažem i nemam ništa za nadodati.

Zadnje uređivanje Hyper-man : 15.03.2013. at 23:32.
Hyper-man is offline  
Odgovori s citatom