Tema: Čaj
Pogledaj jedan post
Old 18.11.2003., 08:39   #37
Re: čaj

Quote:
fritz von achtung kaže:
Zanimljivo kako na se na "gastronomiji" malo piše o čajevima. Ljudi često imaju potpuno pogrešnu predodžbu o tome šta je uopće čaj, i misle da je dovoljno npr. nabrati šaku lišća od lipe , baciti ga u vrelu vodu i dobiti čaj od lipe. To je najobičnija budalaština i uvreda za svakog pravog ljubitelja čaja! Isto tako , nije mi jasno kako se može reći npr "čaj od kamilice " kad to nema nikakve veze sa čajem. To bi bilo kao da se kaže npr. "kava od mrkve". Kad se u vruću vodu ubaci kamilica , dobije se napitak od kamilice, a nikako ne čaj.

Vidim da smo svi redom dobili po nosu, a nisi nas poducio.

Dakle, postoji caj (napitak napravljen od biljke cajevac (tea sinensis, camellia sinensis) koji prirodno ima u sebi tein, odnosno kofein.

Onda postoje "biljni cajevi" koji se hrvatski zovu "uvarak", to je zastarjela rijec koji nitko ne koristi, dakle opet zavrsavamo sa "biljni caj".

Francuski "the" nije isto sto i "infusion" ili "tisane".
Engleski "tea" nije isto sto i "herb tea" ili "infusion" ili "herbal infusion".

Postoje jos neke biljke, kao Yerba Mate, koja ima u sebi sastojke slicne kofeinu, ali s manje negativnih posljedica. Kofein u caju je blazi od kofeina u kavi. Zapravo kava sadrzi jos neke alkaloide od kojih se moze javiti lupanje srca ili poviseni tlak.


Quote:
fritz von achtung kaže:
Čajevi se dijele po boji, po podneblju u kome raste odredjena sorta, po vremenu berbe... Postoje fantastični čajevi za koje ljudi često pojma nemaju , jer kod nas nije razvijena -recimo to tako - kultura pijenja čaja. Ljudi u dobrom čaju ne guštaju, nego ga piju "kad su bolesni". Postoje čajevi koji mirišu na sušenu šunku (Lapsang sushong), na dim ( Po nee), aromatizirani bergamotovim uljem ( opće poznati Earl Grey), zeleni čaj sušen u obliku kuglica (Gun powder), fini japanski zeleni čajevi (Yamashiro , Sencha...), crveni Keemun, pa čak postoji čaj koji je slavni Fortnum&Mason specijano namiješao i prilagodio New Yorkškoj vodi ( za šta ja osobno mislim da je obična glupost, ali nek im bude).
Najbolje od svega je da se neke od tih izvrsnih čajeva može relativno lako nabaviti i kod nas, a npr. u Ljubljani imaju ogroman izbor vrhunskih čajeva po povoljnim cijenama.
BTW, zna li netko od vas gdje se kod nas mogu kupiti Twinings čajevi, jer sam nešto o tome čitao u novinama, ali ih nigdje još nisam našao. Ja se opskrbljujem vani , a favoriti su mi Earl Grey, Vintage Darjeeling i Jasmine (crni čaj obogaćen laticama jasmina fenomenalnog mirisa).
Jako lijepo. Hvala na informacijama. Jos mozes spomenuti da se crni caj priprema koristenjem vrele vode, a zeleni - pustiti vodu da se malo ohladi (oko 70C). Ja nikad ne mjerim temperaturu, ali pustim vrelu vodu da odstoji.

Twinings se nekada u Hrvatskoj redovito mogao kupiti, u zadnje vrijeme ne. Ne znam zasto.

Od Twinings cajeva volim Earl Gray i Irish Breakfast. A ponekad i Gunpowder.

Jako mi je drag Chai Teal Latte (crni caj, moze i zeleni) sa dodanim zacinima: kradamom, anis, klincici, biber... umjesto obicnog mlijeka moze se dodati i sojino. (Kao sto Rita narucuje u Starbacksu Grande, ne? Mljac! Oni instant Chai Tea mixevi mi nisu dobri. Ali zato Republic of Tea
Shtefitza is offline  
Odgovori s citatom