Pogledaj jedan post
Old 13.02.2009., 22:40   #20
vučete me za jezik.
shvatio sam da pitaš za 120 tk. to je samo papirologija kad krečeš u komercijalnu proizvodnju. radi se o dokumentaciji koju traže da dobiješ CE normu i HRB. što se tiče gradnje radi se o motornom katamaranu duž 8,3 x 3,6 m.
početna razmišljanja su bila nešto skromnijih dimenzija ali tokom razrade nekoliko desetaka skica došli smo do ovih mjera i tu smo stali iz puno razloga. Ponajprije jer smo napokon dobili dovoljno prostora da smjestimo udobno čak mogu reći super udobno 6 odraslih ljudi. ako je u kombinaciji dvoje djece onda je prostor više nego komotan. brod raspolaže sa nekih 26 korisnih kvadrata , što je ( za poznavaoce prostora u brodu ) vrhunski rezultat. slijedeča vodilja nam je bila to što svi rade ( pričam o serijskoj proizvodnji ) katamarane od 9,9 metara pa dalje. svakih deset cm na katamaranu košta strahovito puno novaca, a moja ideja je bila ući u svijet mladih ljudi ,do 40 godina,koji si mogu priuštiti brod od cca 150-160 t€. oko 9 godina obrađujem statistiku u svijetu, jer za Hrvatsku su ti podaci katastrofalni. u svijetu potrošnja katamarana je oko 2,57% u odnosu na ukupnu proizvodnju brodica do 20 metara. U Hrvatskoj nažalost po mene svega 2 promila, odnosno na tisuću brodova svega dva su katamarana. Da bih se s tim probio moram dakle krenuti u svijet i tu dolazim do ogromnog problema. Kako isfinancirati marketing na globalnom planu. primjerice Duseldorf košta cca sa svim troškovima ( na lošoj poziciji sajma ) minimalno 25-28 t€, Genova 40 t€ a da ne nabrajam Southampton, Fort Lauderdale ili još gore Sidney ili Auckland.
Cijelu financijsku sliku proizvodnje prvog prototipa i dokumentacije sam posložio i otprilike na CBS u Splitu 2010-te bi trebala biti premijera.
Ovaj drugi dio , dakle marketing, će morati financirati sama proizvodnja ako budem imao sreće sa kojom narudžbom odmah po CBS-u.

Da se vratim na sam brod. Ovdje imam dodirne točke sa naslovom teme i mislim da mnogima mogu biti nekakva polazišna točka.
Odmah da vam kažem da svi mi koji ulazimo u projekt samogradnje moramo biti
spremni na svakojake neplanirane troškove i uvijek onih 15-25 % viška se odnekud stvara ma koliko mi dobro složili troškovnik.
Prototip ću raditi u west sistemu sa epoksijem. Dakle posložiš rebra pregrade uzdužnice i sve oblačiš sa letvicama ariša 42 x 10 mm. nakon toga dva na križ slagana furnira od tri mm i onda dva sloja rovinga 280 gr. iznutra samo pojačanja sa roving trakicama od 10 cm širine na spojevima gdje to zahtjeva konstukcija. nakon toga dobivam dva trupa poludeplasmanskog dna koji bi poproračunu sa dva puta 60 konja treba ići 18-19 kn odnosno putnih 15 - estak kn. sa dva puta 75 ks 22-23 a putnih 17. no o tom po tom. proračun i stvarnost se uvijek sukobljavaju. U proračunima je sve imaginarno. Hidrodinamika je još uvijek vrlo široko područje.
sad o tome dosta.
što se tiče tvog malog brzog katamarana njega nije problem napraviti čak i laiku. Takav nacrt češ lako naći na netu. malo ga modificiraš jer su svi dizajni na netu koji su slobodni stari bar 30- 40 godina. na onoj slici onaj centralni dio je previsok jer se tako previše diže težište a i komunikacija je otežana između trupova. kad se odlučiš raditi javi se jer u dvadeset i tri godine rada po razno raznim plovilima ostave traga i iskustva.
aj svima laku noć ma gdje bili.
SEALION is offline  
Odgovori s citatom