Pogledaj jedan post
Old 15.07.2012., 02:32   #67
Quote:
dtomas kaže: Pogledaj post
Maštam o odnosu dijete-roditelj u kojem se dijete obraća roditelju i po pitanju razočaranja lektirom. Ono... dijete dođe kući s knjigom, počinje čitati i požali se: jao ovo mi se nekako ne sviđa! Kakva je ovo knjiga mama/tata?! A onda s druge strane čuje se: to je knjiga koju ministar školstva smatra bitnom, a sada ću ti ja reći zašto... I tako krene neka rasprava o lektiri i stvori se jasan stav, kritično mišljenje spram LEKTIRE, a ne i proces ogađivanja ostalih knjiga. Mislim da je takvo što moglo pomoći i tebi.Pa da. Lakše je prepisati nego čitati i mozgati... Klasično za adolescente (zaokupljene drugim ciljevima).

Meni bi bilo sjajno da se tolerira ako netko ne čita klasike, ali čita tako neku zabavnu literaturu i da o njoj govori na satu, napiše neki osvrt. U isto vrijeme, oni neki drugačiji klinci oduševljeni Tolstojem, nek diskutiraju o Ratu i miru... Bilo bi im zabavnije i naučili bi više kroz te rasprave, ali k vragu, ja nisam učiteljica
hjooooj, kad smo kod kafke vec..
pozalila se ja doma da koji je to drek. pa me mama pogledala k'o da sam s marsa pala, ono, kafa je kul, kafka je super, kak ja mogu opce rec da kafka ne valja.
onda sam je pitala o cem se, pobgou, radi u tom procesu. pa mi nije bas znala reci. ocito ga je i ona citala sa 17 godina i skorz ga je razumjela.. not!! al bitno da je kafka kul

a za ovo ostalo..
da sam ja itko bitan po pitanju srednjoskolske lektire, ja bih im 90% sadasnje lektrie izbacila i obradila na satu kroz udzbenik; ostavila 2 - 3 bitna i razumljiva djela kao obvezna, a sve ostalo nek si biraju sami. mozda ne bas ono, potpuna sloboda, ali spisak ponudjenih knjiga na izbor bi sigurno sadrzavao bar 50ak knjiga, raznih zanrova, ali opet prilagodnjenih tinejdjerima. pa nek pisu, diskutiraju, debatiraju, poticu jedni druge na citanje eto bas te knjige, jer je dobra zato i zato.
za ilijadu sigurno nece nitko reci da je dobra i zanimljiva
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Odgovori s citatom