Pogledaj jedan post
Old 15.07.2012., 10:29   #73
Quote:
La_LuNa kaže: Pogledaj post
proces je, zapravo, idealna slika ne samo birokracije, nego i kompletnog ustroja drzave nam ljepe
Eto vidiš. Izuzetno poučna knjiga, ako se ispravno postavi u kontekst.
Quote:
a orwel je car i svakako bih ga stavila na popis lektire, ne samo sa zivotinjskom farmom.
but that's just me
Životinjska farma meni je prvi izbor jer je vrlo kondenzirana. Kratko a neizmjerno upečatljivo djelce koje se onda može detaljno obraditi.
A onda nakon toga uputiš ljude na 1984, Vrli novi svijet, Fahrenheit 451 i, od novijih stvari, Blind Faith ako netko čita engleski. Jer kako god da organiziraš popis lektire, nema mjesta za sve.

Quote:
a bold, to je ono sto ja pricam. kako ces ispravno obraditi stiva poput biblije, ilijade, odiseje? na satu ili ces djeci dati da procitaju odredjena, zanimljiva poglavlja, ulomke, a ne cijeli ep
apsurd je da smo mi u gimnaziji dobili za lektiru samo neka poglavlja ilijade, dok je moj bratic u gradjevinsko - tehnickoj skoli dobio cijelu cjelcatu ilijadu za procitati cemu?
Uistinu, čemu?
Nisam dosad čuo da je netko morao čitati čitavu Ilijadu u posljednjih dvadesetak godina; to jednostavno nema smisla. Mi nismo ni Dekameron čitali čitav (uostalom, prijevodno izdanje koje nam je bilo dostupno nije bilo kompletno), već po nekoliko priča. S time da nas je profesorica diskretno uputila na lascivnije dane.
Čak ni u četvrtom razredu nismo čitali cijeli Krik i bijes, već smo Benjyja obradili na satu, a od ostalih smo dijelova birali po jedan te ih onda opet prezentirali na satu.

Ali opet, ja sam išao u dobru gimnaziju. I bolno sam svjestan da sam u mnogim segmentima imao natprosječno dobre nastavnike.

Ali iako nisam čitao cijelu Ilijadu, kasnije sam vidio da sam najbitnije dijelove ipak pokrio. Kulturološki najbitnije, da budem precizan: jer kad sam nešto godina kasnije uhvatio Simmonsov Ilium, koji započinje invokacijom jednako kao Ilijada, uživao sam doslovce od prve rečenice, samozadovoljan što sam uhvatio tu referencu. Ma koliko ona trivijalna bila.
O daljnjima da ne govorim; da ne pokvarim knjigu onima koji nisu čitali.
A još ako imaš nastavnika koji će ti Ilijadu predstaviti kao sapunicu… ih, da vidiš entuzijazma.
__________________
···•••··· That’s an easy guess. I’m clearly an annoying person and have problems with both genders. ···•••··· Soulless minion of orthodoxy ···•••···
Pušenje je ovisnost, a pušači smrde. ···•••··· Words to live by: Nie mój cyrk, nie moje małpy. ···•••··· hr.wikipedia i kriplovi ···•••··· 2D:4D = 0.863
···•••··· Detektor sarkazma, razrađen, uščuvan, svježe kalibriran, s atestom, povoljno prodajem ili mijenjam za artikl po dogovoru. ···•••···
Lastan is offline  
Odgovori s citatom