Pogledaj jedan post
Old 21.09.2014., 21:30   #13
Quote:
flumen-day kaže: Pogledaj post
To je više pravilo nego zanimljivost. I na Balearima se priča katalonski, a ne izjašnjavaju se Kataloncima u narodnosnom smislu. Slično je i u npr. Algheru na Sardiniji gdje se također priča katalonski, a stanovnici nisu Katalonci. Katalonija je jednostavno regija i jezik koji je dobio ime po regiji, a neki su onda krenuli u etnogenezu.

Podržavam španjolsku vladu u stavu da je referendum u Kataloniji protuustavan, no svakako ne podržavam sprječavanje provedbe takvog referenduma silom. Nitko nikoga ne smije silom zadržavati nigdje!

Uostalom, vidjeli smo tragične posljedice takvih siledžijskih stavova u SAD-u, pokojnoj Jugovini, sada u Ukrajini i slično tome... Pravo je jedno, a pravo na život je iznad svih drugih prava!

@ Isprika, tek sada vidim da je forumaš Vigo nešto ranije iznio ovo što sam ja ovdje naveo.
Za razliku od škotskog referenduma, ovaj katalonski podrzavam. Katalonci su ipak za razliku od Škota bili tlačeni od strane centralne vlasti. Franco je primjerice oštro kažnjavao javno kotištenje katalonskog jezika. Tako da je njihova borba za neovisnost legitimna za razliku od Škotskog koji je više bio neka pomodni event. Osobno smatram da bi taj faktor trebao biti neki princip za jedan narod da se odcijepi.
Drugo Katalonija je najbogatija pokrajina i sustavno je eksploatirana od Madrida.

Iako je katalonski nacionalizam izrazito anti-klerikalan i ljevičarski Hrvati bi ih trebali podrzavati.

Kaj se tice Valencijanskog i Balearskog, vidio sam raspravu gdje jedan Valencijanac prigovara Kataloncu kao da sa zali na imperijalizam Kastilje dok istovremeno njih zele prisvojiti.

Rafael Nadal je sa Baleara a sam je rekao sto misli o katalonskoj.neovisnosti.
master_mind_ is offline