Pogledaj jedan post
Old 02.11.2011., 01:50   #209
Quote:
FileExplorer kaže: Pogledaj post
AFAIK: mozes! Ako recimo preselis van, ne postoji zakonska obaveza da odjavis prebivaliste i boraviste. Kako je meni objasnjeno: prebivaliste koje prijavljujes je samo formalno prebivaliste. Ako se recimo zaposlis i preselis vani, ti ces mozda imat prijavljeno prebivaliste u RH ali tvoje pravo prebivaliste nece bit u RH niti kao niti uobicajeno boraviste.
No isto tako obrati paznju na ono sto pise u zakonu za nerezidenta: da bi bio nerezident moras ostvarivat dohodak u RH (ako govorimo o rezidentu u smilu poreza na dohodak). Koliko a shvacam, ukoliko u RH uocpe ne ostvarujes dohodak, onda nisi ni rezident ni nerezident vec jednostavno za zakon "nebitna" osoba.
Daj pogledaj post prije svoga - nisam pravnik, ali sam informatičar, ovo je jednostavan uvjet tipa IF ... THEN.

Što je to "prijavljeno", a što "pravo" prebivalište ?

Ovo zadnje što si napisao je isto labavo (da ne kažem glupost), nerezident u zakonu o dohotku se odnosi samo na osobe koje bi eventualno Hrvatska mogla oporezivati po toj osnovi (dohodak).
Ako je osoba I nerezident I nema prihode u Hrvatskoj - onda ga RH ne može oporezovati. Ne možemo mi oporezivati Njemca koji zarađuje plaću u Njemačkoj , naravno

Ako si zarađuješ vani, a imaš ovdje prijavljeno prebivalište, sorry, zakon je jasan - ti si rezident.
LudaPtica is offline  
Odgovori s citatom