Pogledaj jedan post
Old 20.12.2010., 07:15   #97
Quote:
mizuzul kaže: Pogledaj post
...
Sjecam se nebuloznog razloga zasto zlato po nekima nemoze biti novac. Odgovor je bio da ga ima premalo u odnosu na volumen svjetske privrede.

Razlog je totalno deplasiran. Nitko ne predvidja da cemo u tobolcima nisiti zlatne novcice i s njima kupovati robu. To je srednji vijek a mi smo u 21. stoljecu. Danas je zlato digitalizirano. Transakcije se vrse elektronskim impulsima i totalno je irelevantno koliko ima zlata. Svaka kupovina se moze platiti elektronskim transferom frakcije jednog grama ili unce zlata.

Vazno je da je novac baziran na necemu sto nije objekt manipulacije drzave u sprezi sa bankarskom elitom nego roba koja podljeze odluci slobodnog trzista. Zlato je tu, iz mnogih razloga koji su nebrojeno puta poinavljani, superiorni medij robne razmjene i ono je uvjek bilo i biti ce novac. Ono nije nacionalna valuta ali to nije ni svemocni dolar ako zelis bilo gdje izvan Amerike kupiti rotkvice na gradskoj trznici. Zato ga trebas prije pretvoriti u lokalnu valutu, isto kao i svaki drugi novac koji nije valuta doticne drzave. Danas je to nevjerojatno lako. To se postize klikom misa na racunalu i ja vec godinama tako placam svoje racune kada sam u Hrvatskoj. Gdje je problem??
__________________
"All models are wrong, some are useful." George E.P. Box

Nisam dosljedan. Kada se promjeni podatak na temelju kojega donosim zaključak, ja ga mjenjam.

Zadnje uređivanje lili p. : 20.12.2010. at 10:05. Reason: quote fix
glosa is offline  
Odgovori s citatom