Pogledaj jedan post
Old 12.07.2003., 00:01   #1
Svjetlina (Brightness)

Neko večer, točnije 10.7. bila sam na izložbi pod nazivom Svjetlina iliti Brightness u Umjetničkoj galeriji u Dubrovniku.
Naime radi se o izložbi suvremene umjetnosti koju je organizirala Francesca von Habsburg, koja je osnivateljica zaklade za suvremenu umjetnost, a kroz koju pokušava afirmirati umjetnike koji se bave izražavanjem svoje kreativnosti kroz nove medije..
Tako na izložbi imamo meni izvrsne video instalacije , primjerice odličan mi je Bill Viola koji je prezentirao svoj rad na dva video liquid(??) panela na kojima su odvojeno snimljeni muškarac i žena (snimka traje oko 45 sekundi (čini mi se), ali je razvijena u sekvencama na način da traje par minuta), a na kojima je prikazano izražavanje emocija i to isključivo patnje i boli koja u konačnici završava krikom kao oslobođenjem- u svakom slučaju izvrsno izgleda, tako da kad gledaš imaš dojam kao da je to dvoje ljudi pred tobom osobno...
Onda ogromni formati odličnih fotografija (koje bih btw rado stavila na zid dnevnog boravka..)
Također mi je bila odlična instalacija u jednoj velikoj prostoriji u koju kad uđeš imaš osjećaj da si u bazenu, pod vodom...reflektiranjem plavog svjetla u zrcalo dobiva se ta raspršenost u prostor, pa samim time i taj osjećaj ...
U svakom slučaju izloženi su radovi 30-etak poznatijih umjetnika iz cijelog svijeta....
Na kraju je Slaven Tolj ( jedini hrv.predstavnik) izveo performans:... sjedio je gol na stolici omotan kabelom sa dosta žarulja, koje je onda postupno odvidavao i bacao na pod.....dok nije nastao potpuni mrak....


U svakom slučaju odlična izložba,i jedno ugodno, ugodno iznenađenje na učmalom (?)području kulture, pa stoga da sad više ne prepričavam sve te detalje preporučam svima koji se eto možda nađu u Dubrovniku da je odu pogledati....Izložba traje do 10.8. ....

p.s. ( zanimljiva je i instalacija Warholove slike elektične stolice, na kojoj je u Americi pogubljeno sto i nešto ljudi , a iza koje, tj.u pozadini koje gori vatra.....)

Zadnje uređivanje kisha : 12.07.2003. at 19:53.
kisha is offline  
Odgovori s citatom