Pogledaj jedan post
Old 04.02.2011., 11:47   #10
Quote:
Emericzy kaže: Pogledaj post
Taj centar stalno analizira i 'popravlja' objašnjenje. Daje sve točniju i točniju sliku, kako mu od oka dolazi sve više podataka i kako ima sve više vremena iz memorije izvlačiti slične slučajeve i uspoređivati. Zato neku stvar koja nam se približava iz daljine često najprije tumačimo na jedan način, a onda, kako se ona približava, vidimo da je to zapravo nešto drugo. dakle i opet najprije dobijemo grubo i brzo objašnjenje, a onda sve bolja i bolja.

Što to sve znači? Da mi praktički nikad zapravo ne vidimo ono što gledamo. Čudno zvuči, ali je tako. Naš vizualni doživljaj ne dolazi direktno iz oka, nego iz centra za vid. To je umjetna slika koju je mozak stvorio po svom nahođenju, a zasniva se pretežno na onome što gledamo. Nikad nije apsolutno točna. Uvijek je obojena našim razmišljanjima, osjećajima, situacijom itd.

Zato svjedoci na policiji uvijek, uvijek uvijek daju različite opise istog događaja. Svaki je vidio nešto drugo, iako su svi gledali isto.
Ne bih se baš sasvim složio. Za analizu slike nije potrebno baš neko vrijeme (par sekundi), a takva analiza ipak daje precizan i objektivan prikaz slike.

Quote:
ljudoliki kaže: Pogledaj post
Jeli u to vjeruju svi ljudi iz tvoje stvarnosti?


Jeli bi to mogao biti onaj percepcijski tunel? Žuta boja ustvari nije žuta nego naš mozak tako tumači svjetlost određene valne duljine. Dakle mozak stvara sliku svijeta. Doduše ovdje skoro svi vidimo tu žutu boju, slažemo se (više manje) da je žuta. Ali ostale stvari? Kao što si rekao opis nekog događaja ili doživljaj osoba je svojstven svakoj osobi? Koliko umova koji promatraju svijet, toliko i različitih svjetova?

OT: ponekad kad bi išao spavati, a iz nekog razloga ne bi mogao zaspati, ili bi se trudio ne zaspati (ne pitajte zašto) bi čuo nekakva šaputanja, glasove, krckanje. Pročitao sam negdje da je dio mozga ušao u stanje sna dok je dio još budan (ne znam točne detalje) i onda dolazi do konkretno ovakvih manifestacija. Bitno je da nisu duhovi.
Da, to za boju me uvijek fasciniralo. Svi vidimo frekvencije, ali možda moja žuta uopće nemora odgovarati tvojoj. Ko zna kako mozak raspoređuje boje, i zašto ih uopće vidimo tako kako ih vidimo

Za jednu vrstu halucinacija sam čitao, kako nastaju zbog gubljenja svjetlosnih podražaja između vidnog živca i centra za vid. Centar za vid onda te rupe "krpa" (pretpostavljam iz istog izvora iz kojeg nastaju snovi). Ne sjećam se točno o kojoj je bolesti bila riječ.
kazzy07 is offline  
Odgovori s citatom