Pogledaj jedan post
Old 25.08.2014., 01:20   #564
Quote:
Sepulchrave kaže: Pogledaj post
Ja sam za prirodnu progresiju: u osnovnoj školi uče se napamet činjenice, a onda se te iste činjenice kritički preispituju u srednjoj.
Ti ne poznaješ razvojnu psihologiju.


Kako misliš da dete koje od prvog razreda ne uči kritički misliti, koje od prvog razreda ne nauči učiti s razumevanjem može kritički misliti i učiti s razumevanjem kasnije?
Čime će to kritički misliti ako mu u osnovnoj ne obezbediš alat za kritičko mišljenje?


Quote:
A ono što se uči napamet u srednjoj, to se kasnije preispituje na faksu. Isto kao što se na doktoratu dobiju malo drukčiji uvidi u građu s preddiplomskog studija. Da bi se nešto moglo kritizirati, mora se prvo naučiti.
To nisu odvojeni procesi.
Bubalačko znanje i znanje do koga se dođe kroz proces otkrivanja su znanja različitog kvaliteta i trajnosti.
A da bi bio sposoban učiti putem otkrivanja, učenik mora imati alat.

Alati koje razvijaju uz našu pomoć (koje bi treblo da razvijaju uz našu pomoć) su kognitivni alati.
Aman.
Šta dobijaš bubanjem? Nekoga ko će biti sposoban da reprodukuje gradivo na času, pa će ga zabopraviti do sledećeg časa, u najboljem slučaju par godina nakon završetka škole?

Čak se ni tablica množenja ne uči napamet. To jest, ne bi trebalo da se uči napamet.


Quote:
S tim da kritika može doći samo s određenim odmakom. Ne možeš kritizirati nešto za što prvi put čuješ.
Ne samo da ne znaš razvojnu psihologiju, nego ne znaš ni šta je kritičko mišljenje
Kritičko mišljenje nije kritiziranje. Aman (čest uzvik u sevdalinkama).

Quote:
Pravom kreativcu neće biti ništa od malo bubanja.
Osim što mu nabubano znanje neće ničemu služiti i što će to smatrati glupošću
Jedino smisleno učenje napamet je učenje pesama ili dramskih uloga ili reči stranog jezika.


Quote:
Da bi postala apstraktna slikarica, moraš najprije proći vrlo rigoroznu klasičnu akademiju umjetnosti. Moraš naučiti formu i tehnike koje se prenose stoljećima da bi ih znala kasnije preoblikovati u osoban apstraktni stil; moraš poštovati Tradiciju. Drugim riječima, slobodno otvoriš izložbu slika koje si izradila polijevajući platno bojom iz kantice, ali da bi te ljudi shvatili ozbiljno, moraš prvo apsolvirati klasični kist i uljane boje, kao i sve tehnike koje proizlaze iz Tradicije.
Odakle ti ideja da sam protiv učenja i protiv sticanja znanja?
Naprotiv, ja sam protiv toga što si ti (kako se meni čini) protiv toga.
Nabubati likovnu teoriju ne znači ništa. Učiti slikati po principu čiča Gliše (krug za glavu, linija za vrat, elipsa za trup, itd.) neće od tebe načiniti slikara, ma koliko bubao.
Upravo je slikanje oblast u kojoj bubanje nema apsolutno nikakvu svrhu.

Quote:
Dopustit ćeš da genijalaca nema baš puno.
kakve to ima veze s mojim komentarom? U školi se najbolje osećaju prosečna deca jer je škola pravljena po njihovoj meri, a skup nezadovoljnih popunjavaju ravnopravno oba kraja Gausove krive normalne raspodele inteligencije.
Dakle, ima nezadovoljnih genijalaca, i ima nezadovoljne tupe dece.
Zar moraju biti nezadovoljni?

Prema mom iskustvu - ne baš pametna deca koju u školi profesori nipodaštavaju kasnije postaju opasna po društvo.
Recimo, kad smo se prvi put vratili s prakse u školi pa radili analizu - znaš ko je bio najstrožiji prema đacima, ko se hvalio kako "ih je postavio na njihovo mesto", ko je najviše ukazivao na "problematične" učenike?
Oni najgori među nama. Oni koji su jedva davali ispite. Loši đaci željni osvete.


Što se tiče broja genijalaca, nema baš puno ni idiota, a dosta nastavnika na ovoj temi se postavlja kao da u razredu ima same propalitete i idiote.

Kakve ima veze što genijalaca nema puno?
Ne moraju svi biti odlični. Ali mogu svi voleti da dolaze na nastavu, može svima biti prijatno u školi, i nastavnik može svima biti autoritet.
A nastavnik može uspeti da od svakoga od njih izvuče maksimum. Njihov maksimum, ne maksimum u mislu genijalnosti

Quote:
Škola je tu da obrazuje svakog čovjeka do neke minimalne razine da bi mogao biti produktivan u društvu
Za minimalnu razinu mu nije potrebna škola.
Drugim rečima, ako zauzimaš takav stav, ti svojim učenicima apsolutno nisi potreban. Ti si parazit koji na njihovom vremenu uzaludno provedenom s tobom zarađuje platu.
(nota bene: ako ih obrazuješ do minimalne razine)

Quote:
Ujedno priprema čovjeka i za život jer su radna mjesta vrlo slična školskim uvjetima.
Kojim to uvjetima?

Quote:
Zato sam ja protiv waldorfskih i sličnih eksperimentalnih škola jer djeca iz njih dođu u klasičnu srednju školu ili na klasičan faks i onda su totalno izgubljena – nisu usvojila norme i običaje koji vrijede posvuda u stvarnom svijetu.
Misliš, od dobrih nastavnika dođu kod loših?

Pa dobro, i u stvarnom svetu se događa da nekad dobar posao greškom zameniš za loš. I to je životno iskustvo.

Quote:
Pobunu priznajem tek kad učenik po znanju nadmaši učitelja.
Neki učenici nažalost nadmašuju učitelje.

Quote:
Lažnog autoriteta zapravo nema jer i najgori učitelji u pravilu imaju više znanja od svojih učenika.
Znanje koje se vrednuje kod učitelja nije poznavanje činjenica, nego sposobnost prenošenja znanja, a to mu, opet, obezbeđuju poznavanje metodike i razvojne psihologije.

Ako mu fali to znanje, on je lažni autoritet.

Zadnje uređivanje Dalaj Sanja : 25.08.2014. at 01:27.
Dalaj Sanja is offline  
Odgovori s citatom