Pogledaj jedan post
Old 18.05.2017., 12:56   #1445
Bitno je znati za što ti objektiv treba. Čoek pitao za izlete, putovanja, fotkanje obitelji i sl. Gdje ćeš ti sa 105mm objektivom forkat obitelj koja se druži? Šta ćeš kod susjeda u kuću ić da ih možeš sve uloviti u kadar?
Gdje ćeš sa 70-200 f2.8 objektivom ići na izlete i putovanja? Pa zato sam i prodao FF opremu jer je teška, probaj na izletu oko vrata duže od pol sata držati opremu od 3 kile. Ili na wrist strapu kako ja mogu svoj crop aparat. Probaj takav aparat nakačiti na malen i lagan stativ od pol kile? Ne ide. Opet ti treba stativ od barem 1kg ili više. Pa gledaj što ti je lakše nosati naokolo...
Putovanja? Za FF opremu ti treba poseban ruksak koje ti avio kompanije uredno naplate ako nije jedini ruksak koji vućeš sa sobom u avion. Crop aparat i 17-50 zoom lako staviš u torbu sa robom ili riksak sa ostalim potrepštinama.
Svaka čast znalcima koji veličaju svoju veliku opremu koja je nadogradnja njihovog velikog ega, ali vidi se da se s kompjutera, masturbiranja nad recenzijama i iz vlastitog vrta nisu makli.
Da, ima smisla koristiti 70-200 f2.8 za određene potrebe, ali to ovo gore nisu.

Ako ćemo i gledati popularnost objektiva prema Flickeru npr. sa Tamron 17-50mm f2.8 je napravljano 100.000 fotografija, a sa Tamron 70-200 f2.8 20.000 (uzimam objektive koji su negdj u isto vrijeme izašli) ako ćemo zaključiti da je 50% od toga napravljeno sa FF a 50% sa crop aparatom (znači 10.000) dolazi do zaključka da je 17-50 puno bitniji i popularniji raspon žarišnih duljina.
Ovo gore je sve kumulativno za sve proizvođače aparata jer se taj objektiv može nakačiti i na Pentax i na Nikon i na Canon.
Onda uzmemo Pentax 50-135mm f2.8 objektiv koji je ekskluzivan samo za Pentax i s kojim ima 10.000 fotografija na flickeru. Znači jedan jedini sistem sa 50-135 f2.8 objektivom na cropu ima jednako koliko i kumulativno svi mogući proizvođači (Pentax+Nikon+Canon zajedno) imaju sa 70-200 objektivom. Mislim da se tu lako da zaključiti koliko se šta koristi.
Trickortreat is offline  
Odgovori s citatom