Pogledaj jedan post
Old 14.09.2007., 15:21   #1
Distoni, hipertonus i hipotonus

Sigurno je svakom roditelju tragedija kad jednog dana dođu u pedijatra sa svojim malim bebačom a on im kaže kako motorika "šteka" te ga šalje na daljnje pretrage (fizijatar, neuropedijatar...možda ortoped...)...ok možda nije svakom roditelju tragedija - meni je bila....Ubilo me to...

B. je imao 4 mj. i pedica zaključuje kako treba ići dalje na pretrage jer drži stisnutu šačicu. Uz to, ne voli stajat na stomaku, protestira, hvata više s lijevom rukom, a desnom izbjegava...(mala napomena: djeca do 1 godine života moraju upotrebljavati podjednako desnu i lijevu stranu, tek nakon 1. godine se formiraju dešnjaci/ljevaci i kako nam kaže fizijatar simetrija je ključna riječ)

Kad se jednom nađe u "mašineriji zdravstva" ne izlazi se tako lako...Pa je i kod nas krenulo: posjet fizijatru - dijagnoza: lagano povišen tonus desne strane tijela; razlog: nepoznat (kažu - možda trauma u porodu, možda trauma u trudnoći, možda....). Kažu još da ne treba radit UZV mozga jer da je Borna "dobar" (dobar im znači pametan). Daju nam prve "vježbice", točnije na kraju doznajemo kako to nisu prave vježbice već da je to samo baby handling..no, nas je potrefilo vrijeme godišnjih odmora pa do sljedećeg susreta s pedicom i fizijatrima prolaze 2 mjeseca. Tada doznajemo da to što nam je pokazano nije dovoljno...

nova verzija baby handlinga ubaceno, p.

Amo opet - zovi bolnicu, opet se naručuj....termin je zakazan tek za mjesec dana. Previše za Bornu koji već puni 7 mj. Ionako smo već mnogo vremena izgubili... Ok, zapisujem ga u bolnicu, al istovremeno zovem privatnike...vrag odnio šalu - kod ovako malih beba mjesec dana puno znači, a čekajući na red u našim bolnicama...znate kako to već ide...

Ok.
Di smo sada?
Privatni fizijatar kaže da je povišen tonus (hipertonus) mišića kod Borne vidljiv u donjim ekstremitetima s blagim naginjanjem na desnu stranu.(znači dijagnoza se od prvog fizijatra malo razlikuje..baš me zanima koaj će dijagnoza biti za koji tjedan u Vinogradskoj)
Jučer smo mi roditelji dobili prvu edukaciju za vježbice. Full su jednostavne...al nije ih baš jednostavno u komadu radit s Bornom jer on bi se vrtio, puzao...

Ove stranice
su dobre za sve one koje zanima ova tema (ima o normalnom razvoju, kao i povišenom/sniženom tonusu)

Eto, zamislila sam ovo mjesto kao kutak gdje ćemo mi roditelji podjeliti iskustva s ovim problemom, savjetovati se i sl...Znam da nas ima...A znam i da jako mnogo djece u današnje vrijeme dobije dijagnozu distoni sindrom

Termin distoni sindrom označava stanje u dojenčadi, kada kliničkim pregledom motoričkih funkcija budu zamijećena neka odstupanja od normale, za koja se ne može reći da su izrazito patološka, već mogu biti i varijacije fiziološkog, normalnog razvoja. Radi se o "prečvrstom" ili "premlohavom" dojenčetu, koje kasni u svladavanju nekih motoričkih vještina (npr. sjedenju, okretanju, stajanju) za prosjekom, odnosno razvoj čvrstoće mišićnih grupa nije ujednačen, pa neki mišići djeluju jače, drugi slabije, a rezultat je nespretan i neujednačen razvoj motorike. U tom slučaju se preporuče vježbe, i često nakon nekoliko mjeseci, uz njihovu pomoć, ili unatoč njima, dolazi do prevladavanja tih poteškoća, te dijete nakon 1. godine najčešće napreduje posve normalno.,
preuzeto sa www.plivazdravlje.hr

Neki važniji kontakti:
Centar Slava Raškaj, Ilica 83 (tu radi Joković-Oreb, poznatija kao Turalija).
najave na telefon 390-8900

Poliklinika za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju M.S.Polovina, Kosirnikova 14, tel: 376-9001

Poliklinika za dječje bolesti dr. Sabol (neuropedijatar), IV Cvjetno naselje 21, tel: 619 00 80

KB "Sestre milosrdnice", Vinogradska 29, tel: 37 87 659

Goljak (specijalna bolnica za zaštitu djece s neurorazvojnim i motoričkim smetnjama), nalazi se poviše Britanca, tel: 4824 155, 4925 202



Filmic s "istezanjem/izvijanjem"
__________________
"Describe your relationship with God." I just put "He never writes, he never calls. Frankly, I think the guy is dead."

Zadnje uređivanje putnica : 21.05.2008. at 10:26.
SaveAss is offline  
Odgovori s citatom