Pogledaj jedan post
Old 08.10.2003., 01:10   #13
Quote:
Secundo kaže:
Za grijanje noci imam kombinirani spremnik 750 l, t.j. sluzi za grijanje i toplu vodu. Osim toga, kuca je gradjena od opeka, tako da i ta masa zadrzava toplinu.
Koliko nisko ti padnu temperature po noci?
Kod mene padnu do -1 ili -2 po zimi, i to uglavnom pred samo jutro. Do ponoci su temperature uglavnom 3 do 5 stupnjeva iznad nule.

I mi imamo kuce od opeke. Ovdje se vec preko 70 godina ni ne gradi od drveta ili fibro ploca. Jedini problem kod nas na istocnoj obali je sto ne koristimo tzv. doublebrick, kao doma, ili na zapadnoj obali u Perthu.
Ovdje se koristi tzv. brick veneer, iliti samo jedan red opeke. Na sekcijama zida su manji otvori koji omogucavaju cirkulaciju zraka.
Unutrasji zidovi su napravljeni od drvenih okvira, na koji su pricvrscene gipsane ploce. U okvirima, na zalost, nema izolacije, ali mislim da ce se to promijeniti sa novodonesenim propisima o energetski efikasnoj gradnji kuca.
Izolaciju imam samo u krovu, a i nju sam sam dodao, nakon sto smo vec kupili kucu.
Takve kuce se vrlo brzo hlade. Za to su i dizajnirane, jer je kod nas veci problem vrucina nego hladnoca. Po zimi moram ukljuciti klima uredjaj da nas grije vec oko 8 na vecer. I on tada radi nekih 3 sata. U jutro radi izmedju 5 i 7 ili 4 i 7, ako je jako hladno nekoliko dana za redom. Temperatura u kuci je izmedju 18 i 20 stupnjeva. Kada bih imao izolaciju u zidovima, vjerujem da bih grijanje (i hladjenje) mogao srezati na pola. Moj klima uredjaj ima kompresor od 4,5kW i usisnik u krovu od 500W, znaci, po hladnim danima potrosim do 25 kWh, sto ne kosta jako puno, ali generira ocajno puno CO2.
Kod nas jos nigdje nisam vidio radijatore, ali mislim da bi oni bili znatno bolji nego li klima uredjaji. Klima uredjaji uvijek dizu prasinu, a u zemlji sa najvecim postotkom oboljelih od astme na svijetu, to jos samo povecava probleme. O buci i da ne govorimo. Iako je masina u krovu relativno tiha, vec samo usisavanje zraka stvara vrlo glasan sum.
BladeRunner is offline  
Odgovori s citatom