Pogledaj jedan post
Old 18.11.2016., 13:49   #137
Quote:
Nosonja_ kaže: Pogledaj post
Električni automobil ima mnoge prednosti ali i neke nedostatke, zapravo bolje rečeno ne automobil nego infrastruktura...

Zapitajmo se di su automobili kad ih ne vozimo? Pa na parkinzima što uređenim ili neuređenim ili su pak po trotoarima i sl. sve u svemu većina vozača nema garažu i kako onda da pune svoje vozilo? Punionica i nije baš odgovor, ostaviš gapreko noći, pa kako češ do punionice jutrom?

Druga stvar je utrošak el.energije, nisu oni veliki gutači ali eto kod mene je pretprošljog ljeta ispala el. mreža zbog prekomjerne potrošnje, bilo je strašno vruće
pa su svi gorili svoje klima uređaje zbog čega je i iskočilo. Sad kad bi još i svi punili automobile, kako bi to mreža izdržala
Naravno, infrastruktura će pratiti razvoj El. automobila. Pa nismo ni autocestu imali do par godina unazad.. Nije napravljena tek tako, nego kada se osjetila jaka potreba za njom.

Da se vratim malo na prethodne postove, naftne lobije isl... Da oni postoje i toga trebamo biti svjesni. Jaki su i velikim dijelo financiraju sve državne vrhove. Dok se to nekako ne promijeni teško ćemo doćekati neki eco frinedly mehanizam. Ipak, na nama je "malim ljudima" da o tome maštamo, pa kada do toga dođe da uživamo u toj promjeni.

Nedavno sam gledao dokumentarac o N. Tesli. Svi mu odaju priznanja, bio je daleko ispred svog vremena. Kužio stvari koje mnogi ni danas ne kuže, ALI je bio jako loš biznismen. Radi toga su mu i propale mnoge ideje i projekti. Tu već možemo vidjeti lobiranja i financijsku (mračnu) stranu svake nove tehnologije. Posebno ako je ona dobra za čovječanstvo, a pri tome pristupačna masama. Ako nema kontrole, nema onda ni isplativosti i tu je problem u većini takvih modela.

Prije 3-4 godine u Americi se pojave manje destilerije kojima od jestivog (potrošenog) ulja sami sebi radite naftu. Sve 5, mnogi pokupovali i išlo je to neko vrijeme. Nakon par mjeseci država udari poreznu stopu na tako dobiveni naftni derivat, pa vas litra kući proizvedenog dizela košta gotovo kao i na benzinskoj. Država se odrekne svega ali kune nikako..

Da oni mogu oporezovati, posebno izmjeriti potrošnju el energije tijekom punjenja automobila, kontrolirati to i naplatiti, vjerujem da bi već kroz 2-3 godine svi mi vozili na struju...
loach is offline  
Odgovori s citatom