Pogledaj jedan post
Old 25.09.2004., 14:02   #7
Super mi je Sunceva energija, studiram energetiku, citao knjige (ima u NSK par dobrih, sa svim analizama, planovima RH za ulaganje kod nas u sun. energiju - SUNEN se zove taj program, zatim analize osuncanosti pojedinih podrucja i gradova u RH, o isplativosti....), htio bi jednog dana imati doma.... ali jednostavno se ne isplati JOS kod nas. Drzavi nije u interesu financirati nesto, u sto ce uloziti, i jos time izgubiti. Boli njih ona stvar kaj ti radis doma i za ekologiju. Vani se to mora. Savjesniji su ljudi. Dakle, em zaradjujes manje, em moras sam to platit. Nekaj sam nacuo o olaksicama za izgradnju energetski neovisnih kuca.... nisam siguran o cemu se radi, ali nije bas nesto. S vremenom cemo morati. Ista stvar je i sa biodizelom. Proizvodimo uljanu repicu, pa izvozimo. Jednostavno zato sto drzava uzima porez od toga sto ti kupis, u biodizel se isto mora ulozit, a povrata nema. Ali i tu e se morati stvari mijenjati.

Praksa sunceve energije rasprostranjena je na udaljenim mjestima, gdje je isplativije staviti pol kvadrata ploce za neki uredjaj (npr. mjerenje temp. na mostovima i sl.) nego vuci par-sto m kablova. Isplati se i ondje gdje dolazi do prekida sa opskrbom struje, sto u principu nije slucaj kod nas. Isplati se na moru, gdje je osuncanost velika, u vikendicama (frend je ugradio, ima struju iz kolektora) gdje kupis dovoljno za tv, 2 zarulje i to je to, i sl. alternativne primjene. Sve drugo je sminka, i prekomjerna ekoloska osvijestenost. Jos ne nedostaje energenata, tako da kao i svi uzivaj u neogranicenoj opskrbi.

Za par godina sve to ce boom-nut, jer ne mozemo u EU sa ovakvom situacijom. Propisane su mjere, te postepeno, sve do 2020. mora se povecavati postotak energenata iz obnovljivih izvora. Tada mora doseci 20%. 20% struje od sunca, vjetra i vode i ostalog. 20% biodizela u gorivu. Svijet se priprema na nestasice. Pricekaj sa tim, ako gradis kucu, pripremi ju za to. Cijene stalno padaju za sve novo, biti ce poticaja.... a mozda i sunca bude vise.
husky is offline  
Odgovori s citatom