Pogledaj jedan post
Old 02.03.2005., 01:31   #8
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Cijene stomatoloskih usluga

Quote:
Toco1980 kaže:
Ako te već zanima, na lijevim šesticama mi se razvio karijes. Onaj između dva zuba (prema peticama). zbog kojih je trebalo odvaliti pola zuba, pa mi je stavljena bijela čisto radi estetike.
Dakle, posve je nebitno to da si imao bijele plombe. Bijela ti je stavljena cisto radi estetike? Cuj, ako ti je falilo pola zuba, zubar ti amalgamsku plombu nije ni mogao staviti, a da bude barem priblizno funkcionalno kao s bijelom plombom.

Quote:
Usput, jesi li ti možda kakav stomatolog? Pa se toliko razumiješ koliko treba čega izbrusiti. Jer koliko ja znam, treba izbrusiti upravo onoliko koliko je potrebno da se ukloni karijes. Ako ti misliš drugačije, onda mi argumentirano navedi zašto.
Ne bih to ni spominjao, da ne znam. Evo, pogledaj ovu stranicu (ili sljedeci put pitaj zubara koliko ti dublje i na koji nacin treba izbrusiti zub da ti stavi amalgamsku plombu!) - citiram s nje: 2. Composite fillings are routinely BONDED to the tooth structure. This takes the place of the water resistant layer of corrosion that seals amalgam fillings. It also helps to retain the filling inside the tooth while amalgam fillings depend on the use of undercuts in the cavity preparation to retain them. Amalgam fillings must engage undercuts within the cavity preparation so they will not dislodge. Amalgam also requires a minimum depth of a millimeter and a half in order to form its crystalline structure while composite fillings have no minimum depth. (If they are not deep enough, the amalgam will be too thin and tends to crack.) The use of bonded composites has made possible the use of very small fillings that do not have the mechanical retention necessary to retain an amalgam. It has also made possible the use of shallow and thin cavity preparations which do not require the use of anesthetic to cut due to their very small size.

Inace, zubari ne prelaze na bijele plombe zbog zive, vec zbog svih drugih pozitivnih karakteristika.

Quote:
Navedi mi rađe konkretan primjer da se netko otrovao živom iz amalgamske plombe i od toga umro.
Tebi je sve crno/bijelo? Znaci, amalgamske plombe su posve bezopasne zato jer, koliko ti znas, nitko nije umro od zive izasle iz njih? FYI stvari mozemo smatrati sigurnima dok se dokazu da su sigurne - amalgam nikad nije bio dokazan kao siguran materijal tako da nikako ne mozes tvrditi da je amalgam bezopasan - u najboljem slucaju mozes reci da ne znas je li opasan ili ne! Evo ti jednu pozitivnu "pricicu" o tome kako si je zena spasila zivot jer je uklonila amalgamske plombe. A ima pravo more takvih iskustava.

Quote:
Znanstveno? Kojim metodama? Tko je istraživao? Jesi li ti možda kemičar? Onda reci koliko je potrebno elementarno čiste žive da izazove prve simptome trovanja?
Dr. Boyd E. Haley s Kentuckyjskog sveucilista. Ekstremno rijetko dolazi do akutnog trovanja zivom iz amalgamskih plombi - no to ne znaci da kronicno trovanje ne postoji.

Quote:
A Ameri će reći bilo što kao to njima ide u korist (profit), bitno da netko iznese nekakav "dokaz".
Sve si krivo pohvatao - ADA ima koristi od daljnje primjene amalgama. Zbog toga je cinjenica da su priznali da ziva izlazi iz plombi tako bitna. Osim toga, oni su sve godine do tog trenutka nijekali da ziva izlazi iz plombi BEZ ikakih dokaza, istrazivanja itd. - pravili su se slijepima i gluhima. Kod to vise nisu mogli, napisali su da ziva zbilja izlazi, ali u tako malim dozama koje ne mogu nastetiti nikome - opet, bez ikakvih istrazivanja i dokaza tvrde da su doze bezopasne. Ma vec sam pisao o tome - prije nekoliko godina izdali su dokument u kojem se sluzbeno odricu bilo kakve odgovornosti uzrokovane amalgamam. Pa ti sad zbroji dva i dva.

Quote:
Uostalom kod kemije nije bitna supstanca već doza. I voda može biti otrov.
Nije bitna supstanca? Jel jednako opasna litra vode i litra zive? Ziva iz amalgama izlazi u malim dozama, ali se u tijelu akumulira - upravo je to najveci problem. A ne zaboravimo i da je amalgam metal i da jos i zbog toga nije zdrav.
MaxB is offline  
Odgovori s citatom