Pogledaj jedan post
Old 04.04.2004., 12:55   #8
Quote:
Maree kaže:
Moze mi netko reci sto znaci sy cervicobrachiale i sy lumbale,sto je afekcija pleksusa,tinel i phalen karpalno.Radi se o vratnoj kraljeznici.Gledala sam na tv kako kiroprakticar radi,ja se toga plasim i ni puskom me nitko nece na to natjerati.Postoji valjda nesto drugo?
Sy cervicobrachiale:
Pripada u skupinu vertebrogenih bolnih sindroma koji su dobili svoje ime po tome što potječu iz kralježnice, a očituju se podalje od nje, u ovom konkretnom slučaju bol se širi od kralješnice u ruku. Uzrokovani su degenerativnih promjenama u jednom ili više veertebralnih dinamičkih segmenata. Jezgra diska ili osteofiti podraže susjednu živčanu ili žilnu strukturu i otud bol.

Afekcija plexusa:
Pretpostavljam da se radi o plexusu brachialisu (koji je mreža živaca koji vode signale od kralješnice u ruku). To znači zahvaćenost plexusa, vjerojatno postoji kompresija na neki od živaca brahijalnog plexusa što se može prepoznati osjetilnim ili motoričkim ispadima funkcije (npr. viseća šaka).

Sy lumbale:
Ubraja se u skupinu vertebralnih sindroma, lokalizirano na lumbalni dio kralješnice. Nastaje zbog degenerativnihg promjena, ali bez podraživanja živčanih ili žilnih struktura oko kralješnice.

Tinelov znak:
pri perkusiji ručnog zgloba na strani dlana pacijent osjeti trnce u prva tri prsta.

Phalenov znak:
kad se iste smetnje pojave pri sklapanju ruku, kao "na molitvu"

Oba znaka pomažu pri utvrđivanju dijagnoze kompresije n. medianusa (pritiska na živac medianus)

Zadovoljna?
lahor is offline  
Odgovori s citatom