Pogledaj jedan post
Old 04.02.2006., 11:51   #9
Quote:
meg kaže:
je, je, pa znam da su samo piramide sacuvane. bas zato se i bira novih sedam komada. moj izbor bi bio:

1. piramide u egiptu
2. kineski zid
3. akropola u ateni
A zasto akropola?? Pa to je klasicna gradevina, suvremenik klasicnim svjetskim cudima, a ipak nije bila svjetsko cudo. Mislim kako svjetsko cudo mora biti nesto doista posebno i neobicno.

Quote:
4. machu picchu u peru-u
Machu picchu je u stvari samo jedan malo bolji grad inka kakvih je bilo na stotine dok ih nisu razorili spanjolci. Pri tome prilicno neugledan. Cuzco, glavni grad carstva Inka bio je veci, ljepsi, bogatiji, ukraseiniji.

Quote:
5. stonehenge amesbury, uk
6. chichen itza yucatan, meksiko
Ne znam zasto je itko stavljao chichen itzu na taj popis, jer je to u stvari jedno cisto prosjecno arheolosko nalaziste - grad maja. Tikal je puno veci, ljepsi, raskosniji. A da o Teotihuacanu i ne govorimo.

Quote:
7. taj mahal u indiji
Sve u svemu, onaj popis kandidata mi je stvarno bez veze jer medu njima jos i danas u istoj kategoriji postoje impresivnije gradevine, samo sto nisu toliko popularne ili poznate.

Evo recimo mog popisa:

1. piramide u Gizi, Egipt
2. piramide u Teotihuacanu, Meksiko
3. Angkor Wat u Kambodzi (najveci hram ikada sagraden na zemlji, i najveci kompleks hramova)
4. Taj Mahal
5. Tikal u Gvatemali
6. Kineski zid
7. Crvka Sv. Petra u Rimu ili Aja Sofija u Istanbulu (to su najvece kupole ikada sagradene)
8. Akashi-Kaikyo most, Japan
9. Petronas Towers, Malezija
10. kamene glave na Uskrsnjim otocima
11. brana Tri kanjona, Yangtze rijeka, Kina
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom