Pogledaj jedan post
Old 25.09.2009., 22:11   #16
Quote:
sal_mirabilis kaže: Pogledaj post
Ne bih ni za nju bio preoptimističan. Bila je hrpa tehničkih i popularnoznanstvenih časopisa, ali od osamdesetih je došla poplava pseudalačkih reklama i priča. Listajući Arene i Vikende, pa i Studije s kraja sedamdesetih do devedesetih, vidio sam ogromne količine reklama za magične i magnetične privjeske i hamajlije, jožne i samopomoćne knjige te razne vidovnjake. Također ne fali članaka o astrologiji, letećim tanjurima, duhovima i štatigajaznam. Krajem osamdesetih se pojavljuju i časopisi posvećeni popularizaciji pseudoznanosti (znam za Arku i Tajne).
To je istina, pred kraj su krenule te gluposti. No bilo je opskurno, koncentrirano na mjestima. Danas je posvuda.

Quote:
S druge strane, u pedesetima je postojao časopis Otkrića, koji se bavio samo izvještajima iz raznih područja znanosti, kao i hrpa publikacija koja je služila tome da se narod informira o koječemu. Imam neki gospodarski kalendar iz šezdesetih u kojem se nalazi članak u kojem autor pokušava odgovoriti na pitanje ima li života izvan Zemlje i dati nekakvu definiciju istog. Članak je do te mjere dobar da bi prošao i danas.
Tada je popularizacija znanosti bila zbog puta na Mjesec, zbog dizanja gospodarstva nakon ratova. To je tada bio ponos. Iako su ljudi bili slični, bilo je popularnije. (No i ljudi su bili neobrazovaniji.)


Quote:
Prilično pogrešno. Možda to vrijedi za nekakve nazoviumjetničke kolonije, ali za one ljetne škole s kojima sam imao posla znam da ih nitko nije plaćao. Tj. novci su od države i sponzora. Ako ima drugačijih primjera, zanimalo bi me koji su to.
Nisam se petljao s tim, već sam samo gledao kako drugi idu na njih. A išli su jer bi platili par tisuća kuna. Možda se u međuvremenu nešto promijenilo.

Svejedno, išli su oni kojima popularizacija ne treba, jer su na putu da upadnu u struku.
Popularizacija treba glupom narodu.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom