Pogledaj jedan post
Old 09.05.2012., 19:45   #183
Quote:
Pavo B. kaže: Pogledaj post
Skenderbeg figurira dosta istaknuto u predaji plemena Kuči. Lale Drekalov, povijesno zabilježeni vojvoda Kuča početkom XVII stoljeća je po tradiciji praunuk Skenderbega. Njevog otac Drekale je navodno sin Ivana, Skenderbegovog sina. Ova tradicija je problematična već po kronologiji. Ivan, tj Gjon Kastrioti je umro 1514. u dobi od oko 60 godina. Teško je vjerovati da bi mu unuk bio živ 1614., kad ga spominje Bolizza, i još dovoljno vitalan da bude vojvoda.
Da, sad mi se čini da si to ovdje već spominjao. Doista, zanimljivi su načini kako nastaje tradicija, inače Skenderbegovi potomci su potvrđeno otišli u južnu Italiju, gdje su, čini mi se, živjeli još neko vrijeme kao visoko plemstvo, dok nisu izumrli u muškoj liniji. Jednom sam vidio na TV nastup talijanskog dirigenta s (dvojnim) prezimenom [Nešto talijanski i] Scandarbeg - možda nešto izvorno ili pak nekakva mistifikacija.
Sad sam se sjetio da su neki Ducagin kasnije živjeli u Veneciji, kao građanstvo ili možda čak plemstvo. U fojničkom grbovniku čini mi se također da se navode neki Ducagninovich.

Quote:
A da o Skenderbegu prvi pjeva Kačić je daleko od istine. Ovo je recimo štampano 1510. http://upload.wikimedia.org/wikipedi...i_historia.jpg
Jest, znao sam za Barletijevu "istoriju" koja je Kačiću bila izvor za pjesme o Skenderbegu, ali nisam znao da je to stihovano djelo.
ramiro is offline  
Odgovori s citatom